Skip to main content

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, czyli inaczej AZS, to choroba o podłożu genetycznym. Zaliczana jest do grona chorób cywilizacyjnych – choć w początkach XX w. odnotowano nieliczne przypadki, dziś może cierpieć na nią niemal 35% populacji. Często występuje razem z astmą i alergiami wziewnymi, jak alergia na kurz i roztocza. Nierzadko uważa się, że atopowe zapalenie skóry objawia się głównie u dzieci, które po pewnym czasie z niego wyrastają. Nie jest to jednak prawda – atopowe zapalenie skóry utrzymuje się również u dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Atopowe zapalenie skóry zwykle objawia się wcześnie, bo już u niemowląt. Choroba ma podłoże genetyczne – organizm cierpiącego na to schorzenie wykazuje nadmierną reakcję na różnego typu alergeny środowiskowe, wytwarzając z dużą nadwyżką antygeny IgE (immunoglobuliny klasy E). Alergenami tymi mogą być m.in. pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść i ślina zwierząt, produkty spożywcze oraz substancje zawarte w kosmetykach, przez co osoby z AZS muszą dobierać je wyjątkowo ostrożnie.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

W przypadku atopowego zapalenia skóry wyraźne objawy występują zwłaszcza po kontakcie z alergenem – pojawia się wtedy zaczerwienienie, łuszczenie oraz silny świąd, a nawet ból skóry. W skrajnych przypadkach świąd bywa tak silny, że chory rozdrapuje skórę, na której powstaje tzw. przeczos. U niemowląt objawy atopowego zapalenia skóry zwykle nie są tak intensywne – zaczerwienienie pojawia się głównie na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy. U starszych dzieci zmiany obejmują głównie skórę na zgięciach stawowych, np. łokciach czy kolanach. Wraz z reakcjami skórnymi mogą występować też inne, np. astma, alergiczne zapalenie spojówek, czy katar sienny. W skrajnych przypadkach, do problemów skórnych zaliczyć można też silny rumień ze zmianami pęcherzykowatymi czy nadżerkami, a także intensywne łuszczenie naskórka w jego obrębie. Często pojawiają się też strupy.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą o nie do końca rozpoznanych przyczynach, dlatego leczenie przebiegać będzie głównie objawowo. Przede wszystkim należy stosować preparaty pielęgnacyjne przeznaczone specjalnie dla skóry z problemem AZS – w zwalczaniu nadmiernego wysuszenia pomaga odpowiednie natłuszczanie. Warto zadbać też o prawidłową dietę, bogatą w kwasy Omega 3 i 6. Należy również, w miarę możliwości, unikać kontaktów z alergenami, np. zrezygnować z noszenia wełnianych ubrań.  W terapii dorosłych niekiedy stosuje się też leki doustne, naświetlania i sterydy miejscowe łagodzące świąd – u dzieci zwykle leczenie przeprowadzane jest wyłącznie objawowo.
W przypadku atopowego zapalenia skóry u dorosłych, czasem warto zastosować też rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej, które intensywnie odżywią, nawilżą i wzmocnią tkankę – profesjonalne peelingi, terapie iniekcyjne, czy delikatne stymulowanie skóry do odnowy dzięki masażowi próżniowemu.

Zabiegi w leczeniu atopowego zapalenia skóry:

0