Skip to main content

Bielactwo

Bielactwo to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się pojawianiem się białych plam na skórze w wyniku utraty przez nią pigmentu. Schorzenie to może dotyczyć nie tylko skóry, lecz także włosów, jamy ustnej czy tęczówki oczu. Bielactwo może stanowić wadę wrodzoną lub ujawnić się w późniejszym etapie życia.

Bielactwo – objawy

Charakterystycznym objawem bielactwa są blade, nieregularne i odbarwione obszary skóry zlokalizowane na kończynach. Na początku mają niewielkie rozmiary, ale z czasem powiększają się i zmieniają swój kształt. Utrata pigmentu najbardziej widoczna jest na twarzy, dłoniach i nadgarstkach, a także przy naturalnych otworach ciała (np. pępek, uszy, usta, oczy, nozdrza).

Bielactwo – przyczyny

Przyczyny bielactwa nie są dokładnie znane, jednak według naukowców bardzo dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, które z kolei wywołane są czynnikami środowiskowymi, niszczącymi komórki pigmentowe skóry. Dużym ryzykiem obciążone są osoby, u których w historii chorób rodzinnych pojawiły się schorzenia autoimmunologiczne, takie jak: łysienie plackowate, niedokrwistość złośliwa, czy zaburzenia tarczycy.

Bielactwo – rodzaje

  • bielactwo wrodzone (albinizm) – jest chorobą genetyczną, która wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem enzymu pełniącego bardzo ważną funkcję w syntezie melaniny. Zaburzenia tego enzymu prowadzą do częściowego lub całkowitego zaniku barwnika w komórkach skóry. Osoby chorujące na albinizm mają białe lub płowożółte włosy, a dodatkowo mogą im towarzyszyć również inne dolegliwości, np. zez, oczopląs, fotofobia. Ze względu na brak pigmentu w skórze, są też najbardziej narażone na złośliwe nowotwory skóry;
  • bielactwo nabyte – to rodzaj zaburzenia barwnikowego, które pojawia się w wyniku uszkodzenia komórek pigmentacyjnych skóry oraz zahamowania syntezy melaniny. Bielactwo nabyte zazwyczaj ujawnia się u młodych osób, jeszcze przed 20. rokiem życia i objawia się jako plamy odbarwieniowe m.in. na nadgarstkach oraz grzbietach rąk i stóp. Zmiany mogą dodatkowo nasilać się podczas stresu oraz intensywnego działania słońca.

Bielactwo – leczenie

Nie ma jednego, skutecznego lekarstwa na bielactwo, ale istnieje kilka metod jego leczenia. Najczęściej stosuje się terapię naświetlań w połączeniu z przyjmowaniem leków uczulających na światło. Pomocna może też okazać się kuracja preparatami zewnętrznymi z grupy glikokortykosteroidów lub inhibitorów kalcyneuryny, a także autoprzeszczep zdrowej skóry na miejsca zmienione chorobowo. Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo wielu dostępnych metod leczenia bielactwa, objawów tej choroby nie można całkowicie usunąć.  

0