Skip to main content

Blizny pourazowe

Blizny pourazowe to efekt uszkodzenia mechanicznego skóry lub oparzenia skóry wrzątkiem. Zmiany powstają na skutek przedłużonego czasu gojenia i mogą kształtować się nawet przez 6-12 miesięcy od urazu. W tym czasie dochodzi do formowania się blizny, która przyjmuje charakterystyczny kształt i barwę. Wiele ran powstałych wyniku urazu ma nierówne brzegi, jest zanieczyszczonych i zszywanych w szybki oraz mało staranny sposób, przez co blizny pourazowe są najczęściej bardzo widoczne.

Blizny pourazowe – charakterystyka

Blizny pourazowe charakteryzują się najczęściej twardą strukturą, a dodatkowo mogą wywoływać pieczenie lub swędzenie skóry. Wielu Pacjentów odczuwa również ból w miejscu blizny, co wiąże się zazwyczaj z nerwobólem wywołanym wciągnięciem nerwów do tkanek blizny lub zaburzeniami ukrwienia w miejscu, w którym się znajduje. Większość blizn po oparzeniu lub urazach ma sinoczerwone zabarwienie. Z czasem jednak blizny ulegają rozjaśnieniu, zaś uporczywe swędzenie skóry ustępuje.

Blizny pourazowe – leczenie

Celem leczenia blizn pourazowych jest przede wszystkim poprawa krążenia w obrębie blizny, jej zmniejszenie i zmiękczenie, uelastycznienie tkanek oraz rozluźnienie tkanki łącznej. Redukcja blizn pourazowych rozpoczyna się od masażu opuszkowego i natłuszczania skóry, ewentualnie aplikacji specjalnych, leczniczych plastrów silikonowych. W związku z tym, że dojrzewanie i przebudowa blizny może trwać 12-18 miesięcy, każda korekta chirurgiczna może zostać wykonana najwcześniej po upływie ok. 6 miesięcy od pierwotnego zabiegu. Wcześniej można jednak przeprowadzić laseroterapię, która dodatkowo przyspieszy proces gojenia się ran i zmniejszy widoczność blizny pourazowej.

Zabiegi w leczeniu blizn pourazowych:

0