Skip to main content

Blizny powypadkowe

Blizny powypadkowe to rodzaj blizn pourazowych, które powstają po ranach powypadkowych, oparzeniach lub rozległych skaleczeniach. Blizny po wypadku bardzo często wywołują nerwobóle, pieczenie i swędzenie skóry. Wśród tego rodzaju blizn zdarzają się również blizny przerostowe, które pojawiają się na skutek zaburzonego procesu gojenia, np. w wyniku rozdrapywania ran lub zakażenia pooperacyjnego. Jeśli zmiany pojawią się w miejscu zgięcia stawów, mogą bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Blizny powypadkowe – charakterystyka tego rodzaju blizn

Blizny powypadkowe powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Pod wpływem urazu skóra zaczyna produkować dużą ilość kolagenu, którego zadaniem jest zabliźnienie rany. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, blizna może być praktycznie niewidoczna. Niestety często dochodzi do zaburzenia tego procesu i wytworzenia się w miejscu rany tkanki łącznej włóknistej. Blizny po wypadkach są zazwyczaj twarde, szerokie i wyraźnie wystają ponad powierzchnię skóry. Bezpośrednio po urazie blizny mogą być bolesne i swędzące. Na początku zmiany przybierają sinoczerwony kolor, jednak wraz z upływem czasu stają się jaśniejsze, a uporczywy świąd ustępuje. W wyniku braku prawidłowej pielęgnacji, blizny mogą mieć skłonność do przesuszania i pękania.

Blizny powypadkowe – pielęgnacja i nieinwazyjne zabiegi usuwania blizn

Blizny po wypadku, tak samo jak inne blizny (pourazowe, potrądzikowe), na początku leczy się przy pomocy specjalnych maści, plastrów silikonowych i masażu opuszkowego. Dzięki temu możliwe jest zmiękczenie i zmniejszenie blizny, a także poprawa krążenia w jej obrębie. Po upływie 6-12 miesięcy (w zależności od szybkości gojenia się rany) można podjąć się usuwania blizny przy pomocy metod pobudzających skórę do regeneracji, np. złuszczania chemicznego, mikrodermabrazji, mezoterapii, laseroterapii lub zabiegów z użyciem fal radiowych. Zabiegi laserowe pozwalają spłycić i uelastycznić tkanki otaczające bliznę – usuwają nawet 30% włóknistej tkanki tworzącej bliznę. W wyniku rozpoczętego procesu regeneracyjnego fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu. Efektem jest wytworzenie prawidłowo zbudowanej tkanki, która zastępuje bliznę i upodabnia się do zdrowej skóry.

Blizny powypadkowe – chirurgiczne leczenie blizn

Niektóre blizny wymagają interwencji chirurga. Leczenie chirurgiczne wskazane jest w szczególności, gdy powstała w wyniku wypadku lub urazu rana nie mogła się z jakiegoś powodu prawidłowo zagoić. Metodę tę wybiera się najczęściej, kiedy rana była zszywana w pośpiechu, doszło do jej zakażenia, zropienia bądź też uszkodzenia szwu.

Zabiegi na blizny powypadkowe

Blizny to problem, z którym można skutecznie walczyć z pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Chociaż żadna metoda nie gwarantuje, że bliznę uda się całkowicie usunąć, to dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia udaje się zazwyczaj znacznie ją zredukować i poprawić wygląd skóry. Specjaliści z Kliniki Miracki polecają następujące zabiegi:

Blizny powypadkowe – podsumowanie

Medycyna estetyczna daje wiele możliwości na redukcję blizn powypadkowych. Na szczególną uwagę zasługuje laserowe usuwanie blizn, które pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry i w ten sposób inicjuje jej przebudowę. Pomocniczo do usuwania blizn powypadkowych stosuje się również różnego rodzaju zabiegi złuszczające i iniekcyjne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznych metod usuwania blizn, skontaktuj się z lekarzem lub kosmetologiem.

 

0