Skip to main content

Egzema

Egzema, inaczej wyprysk, to częsta choroba skóry o charakterze przewlekłym. Objawia się ona na różne sposoby, zależnie przede wszystkim od stadium jej zaawansowania. Schorzenie ma podłoże zapalne i odpowiada za nie kilka różnych czynników. Choć terapia egzemy często nie zapewnia pełnego wyleczenia, może znacząco złagodzić objawy choroby.

Egzema – przyczyny

Ze względu na przyczyny powstawania różnicuje się dwa rodzaje egzemy – endogenną i egzogenną. Pierwsza zwykle jest uwarunkowana genetycznie. Jej źródłem mogą być też zaburzenia pracy układu immunologicznego. To najczęstszy typ egzemy u dzieci. Z kolei drugi typ, nazywany też kontaktowym, ma związek z wpływem środowiska zewnętrznego. Jego przyczyną zazwyczaj są alergie skórne lub pokarmowe.

Egzema – objawy

Początkowymi objawami egzemy jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, występujące wraz z pojawianiem się na niej grudek. W późniejszych stadiach skóra zaczyna się łuszczyć oraz pokrywać wypełnionymi wodnistą wydzieliną pęcherzykami. W miarę postępowania egzemy tkanka staje się zgrubiała i spękana. Powyższym symptomom nierzadko towarzyszy silny świąd, który może prowadzić do powstawania przeczosów.

Egzema – leczenie

Choć wyprysk często jest niemożliwy do całkowitego wyleczenia, przechodząc kurację pod okiem dermatologa można znacznie złagodzić jego objawy. W leczeniu egzemy egzogennej najważniejsze jest ustalenie i wyeliminowanie alergenu. Niezależnie od typu trzeba także pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Przede wszystkim należy chronić ją przed wysuszeniem i zadbać o odbudowę płaszcza lipidowego, a więc zawsze dokładnie ją osuszać, ograniczać długie, gorące kąpiele oraz stosować odpowiednie kosmetyki, w szczególności emolienty. Chory na egzemę powinien zadbać również o zdrową dietę, przewiewne ubrania z delikatnych tkanin, odpowiednią ilość snu oraz ograniczenie stresu.

Leczenie egzemy:

0