Skip to main content

Fazy wzrostu włosa

Fazy wzrostu włosa określają cykl jego życia – od wzrastania aż do obumierania. Wypadanie niewielkiej liczby włosów jest więc całkowicie naturalne. Faza wzrostu włosa ma również znaczenie w przypadku ich trwałego usuwania, tzw. epilacji.

Fazy wzrostu włosa – rodzaje

Cykl wzrostu włosa najczęściej dzielimy na trzy fazy, w tym:
Anagen – to aktywna faza wzrostu włosa. W jej trakcie komórki  w mieszku włosowym intensywnie się dzielą, aby wyprodukować nowy włos. W przypadku owłosionej skóry głowy faza ta trwa od 2 do 7 lat, natomiast na ciele to zaledwie od 6 (twarz) do 12 (nogi) tygodni.
Katagen – tzw. faza przejściowa wzrostu włosa. Procesy przebudowy, zachodzące w korzeniu, powodują zatrzymanie procesów rozrodczych włosa, a wreszcie zanik jego macierzy. Włos wypychany jest wtedy w kierunku powierzchni skóry.
Telogen – czyli faza spoczynku. Włos powoli obumiera i nie przechodzą w nim już procesy przemiany materii. Zrogowaciały, powoli wysuwa się ze skóry. Najczęściej cebulka samoistnie opuszcza mieszek włosowy – moment, w którym pozostaje on pusty czasem nazywa się egzogenem – niekiedy jednak wypychana jest przez nowy włos w fazie anagenu.

Fazy wzrostu włosa – znaczenie

Wiedza na temat cyklu wzrostu włosa ma duże znaczenie w przypadku diagnozowania niektórych problemów. Około 90% włosów na głowie powinno znajdować się w fazie anagenu – dlatego mówi się, że ich dzienne wypadanie powinno ograniczać się do ok. 50-100 na dobę. Większa utrata włosów może oznaczać chorobę lub niehigieniczny tryb życia, np. złą dietę i wyraźne niedobory substancji odżywczych.
Faza wzrostu włosa odgrywa także dużą rolę w przypadku zabiegu epilacji, czyli trwałego usuwania owłosienia z różnych partii ciała. Metody stosowane podczas tego typu procedur oddziałują wyłącznie na włosy w fazie anagenu (wzrostu), ponieważ jedynie wtedy impuls wytwarzany przez specjalistyczne urządzenie jest w stanie przenieść się do cebulki i mieszka włosowego. Dlatego dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest przeprowadzenie przynajmniej 3 zabiegów – zwykle zaleca się je w odstępach ok. 2 miesięcy, w zależności od miejsca wykonywania procedury. Na różnych częściach ciała fazy wzrostu włosa trwają bowiem przez inny okres.

Polecane zabiegi epilacji:

Polecane zabiegi przyspieszające wzrost włosa:

0