Skip to main content

Ginekomastia

Ginekomastia to rozrost tkanki gruczołowej u mężczyzn, zwłaszcza w okresie przekwitania, a także chłopców w okresie dojrzewania. Często można ją spotkać u niemowląt, choć naturalnie szybko zanika. Sama nazwa pochodzi od greckich słów gyne, czyli kobieta i mastos, czyli piersi. W przypadku ginekomastii objawy mogą dotyczyć jednej lub obu piersi.

Ginekomastia – przyczyny

Przyczyny ginekomastii mogą być różne, a należą do nich:

  • Nadmiar żeńskich hormonów w organizmie – np. w wyniku chorób endokrynologicznych.
  • Niedoczynność tarczycy – często wiąże się z nadmiernym przybieraniem na wadze i sennością.
  • Choroby genetyczne – w tym hypogonadyzm płciowy i zespół Klinefeltera.
  • Nadużywanie alkoholu – zwłaszcza, jeśli doszło do marskości wątroby.
  • Niektóre leki – w tym anaboliki, ale też niektóre preparaty moczopędne lub pomagające w problemach z prostatą.
  • Niewydolność nerek – jednym z jej objawów może być przerost tkanki gruczołów.
  • Hiperprolaktynemia – choroba, w wyniku której przysadka mózgowa produkuje nadmiar prolaktyny.
  • Nowotwór – niekoniecznie sutka – może to również wynikać, np. z raka jąder, który zaburza produkcję hormonów.
  • Przemiany fizjologiczne – czyli te związane z okresem dojrzewania i przekwitania. U młodych chłopców zwykle ustępują samoistnie.

Czasem z ginekomastią mylnie utożsamia się tzw. steatomastię, czy inaczej pseudoginekomastię, która polega na nadmiarze tkanki tłuszczowej w okolicy piersi – zwykle związana jest ona z otyłością.

Ginekomastia – leczenie

W celu skutecznego leczenia ginekomastii najpierw należy udać się do specjalisty, który zleci lub wykona wszystkie niezbędne badania, w tym USG i hormonów. Jeśli uda się ustalić przyczynę, konieczne będzie podjęcie jej leczenia. Gdy nie udaje się odnaleźć źródła, lekarze często decydują się na podawanie antyestrogenów (substancji hamujących działanie lub syntezę estrogenów), a czasem tzw. analogów androgenów (nie przekształcają się w żeńskie hormony). W przypadku steatomastii zwykle wystarczy zdrowa utrata wagi. Natomiast w sytuacji, w której przyczyna stanu pacjenta jest niemożliwa do ustalenia bądź usunięcia, można rozważyć interwencję chirurga lub lekarza medycyny estetycznej. W przypadku ginekomastii, operacja zwykle daje bardzo dobre rezultaty – przypomina operację zmniejszenia piersi u kobiet z wycięciem nadmiaru tkanki gruczołowej i ewentualnie tłuszczowej, a w skrajnych przypadkach także fragmentów skóry. Często też cierpiący na ginekomastię decydują się na zabieg, np. liposukcji lub lipolizy, który jest nieco mniej inwazyjny.

Przykładowe efekty:

Polecane zabiegi w leczeniu ginekomastii:

 

0