Skip to main content

Grudki łuszczycowe

Grudki łuszczycowe to objawy związane z uciążliwą i nawrotową chorobą – łuszczycą. W zależności od typu łuszczycy zmiany na skórze (w tym grudki) mogą mieć nieco inny wygląd. Pierwotnym wykwitem łuszczycy jest krostka barwy czerwonobrunatnej, wyraźnie odgraniczona od otoczenia. Wczesne zmiany mają najczęściej charakter niewielkich grudek (do 2-3 mm), które mogą się jednak rozwinąć. Zmiany występują na rozległych przestrzeniach skóry i pojawiają się po przebytej anginie lub innej infekcji. Grudki łuszczycowe w pełni rozwinięte są z reguły większe – osiągają rozmiar kilku centymetrów i są pokryte mocno przylegającymi, srebrzystymi łuskami (tzw. blaszki łuszczycowe). Lokalizacja grudek może być rozmaita, choć najczęściej występują w okolicach kolan, łokci i owłosionej skóry głowy.

Grudki łuszczycowe – przyczyny, objawy

Istotą łuszczycy jest patologiczny rozrost komórek naskórka, wzmożona liczba podziałów komórkowych w warstwie naskórka oraz nieprawidłowy cykl dojrzewania tych zrogowaciałych. Skutkiem choroby stają się właśnie wykwity w postaci wypukłych grudek o różnej wielkości. Grudki łuszczycowe mają barwę czerwoną i są wyraźnie odgraniczone od otoczenia (zdrowej skóry), bo pokrywa je srebrnoszara łuska, będąca wytworem nieprawidłowego rogowacenia naskórka. Często po zdrapaniu pojedynczej grudki uwydatnia się błyszcząca, gładka plamka, a następnie pojawia się krwawienie, które wynika z uszkodzenia naczyń krwionośnych naskórka. Drobne grudki łuszczycowe są typowe dla początków choroby, na przykład po przebytych zakażeniach. Kształt i liczba wykwitów skórnych u chorych są bardzo zróżnicowane  – mogą to być pojedyncze lub plackowate zmiany w wybranych partiach lub bardzo liczne grudki na całym ciele.

Grudki łuszczycowe – rodzaje terapii

Walka z nieprzyjemnymi grudkami łuszczycowymi może mieć charakter miejscowy lub systemowy. Podstawowy rodzaj terapii związany jest z aplikowaniem maści, kremu lub innego leku, stosowanego bezpośrednio na zmiany. Drugi rodzaj kuracji opiera się na lekach doustnych (cyklosporyna, metotreksat) oraz biologicznych, hamujących nadaktywność układu immunologicznego. W leczeniu łuszczycy stosuje się też z powodzeniem terapię światłem i ziołolecznictwo. Celem leczenia jest usunięcie uciążliwych grudek łuszczycowych, a następnie zahamowanie procesu rozrastania się naskórka. Ważne w terapii jest postępowanie prewencyjne (nawilżanie i natłuszczanie skóry, higiena, odpowiednie posiłki). Trzeba mieć jednak świadomość, że grudki łuszczycowe po okresie remisji znów pojawią się na skórze, co wynika z nawrotowego charakteru dolegliwości.

Polecane zabiegi leczenia grudek łuszczycowych:

0