Skip to main content

Hialuronidaza

Hialuronidaza należy do grupy enzymów. Ma ona zdolność depolimeryzacji, czyli rozkładu cząsteczek, między innymi kwasu hialuronowego. Ma także działanie ułatwiające rozprzestrzenianie się, a także zwiększające wchłanialność substancji obcych w organizmie człowieka. Hialuronidaza wytwarzana jest przez niektóre z komórek ludzkich, a także bakteryjnych. Znajduje się również w zwierzęcym jadzie.

Hialuronidaza zastosowanie

Hialuronidaza stosowana jest w medycynie jako środek, który zwiększa zdolność do przepuszczania substancji obcych przez tkanki łączne. Dzięki podaniu hialuronidazy, zastosowane leki w formie płynnej są łatwiej rozprzestrzeniane i wchłaniane przez organizm. Podaje się ją także przy aplikacji dużej dawki zastrzyków podskórnych w celu łatwiejszego rozprzestrzeniania się substancji i zmniejszenia uczucia dyskomfortu u pacjenta. Stosuje się ją także do zwiększenia skuteczności miejscowego znieczulenia, a także przy żywieniu pozajelitowym.

Hialuronidaza w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej enzym stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia defektów powstałych na wskutek nieudanego zabiegu kwasem hialuronowym. Hialuronidaza ma działanie depolimeryzujące, prowadzące do rozpadu cząsteczek kwasu, a w efekcie jego rozpuszczenia. Zabieg z zastosowaniem hialuronidazy zalecany jest osobom, u których wystąpiły:

  • nadmierna ilość wypełniacza z kwasem hialuronowym,
  • niepożądane przemieszczenie się wypełniacza,
  • grudki i nierówności na skutek zbyt płytkiej aplikacji kwasu,
  • obrzęk w wyniku zatrzymania się wody w miejscu aplikacji wypełniacza,
  • nietolerancja organizmu na podany kwas hialuronowy.

Polecany zabieg hialuronidazy:

0