Skip to main content

Łuszczyca kropelkowa

Łuszczyca kropelkowa jest to jedna z odmian chorobowych łuszczycy zwykłej, stanowiącej wczesne stadium choroby, w którym wykwity na skórze przyjmują kształt kropel o średnicy do 2 cm. Ta odmiana ma tendencję do szybkiego rozwoju, a zmiany dotykają coraz większych partii skóry. Najczęściej jednak występują na głowie, twarzy, wyprostnej powierzchni stawów. Na rozwój łuszczycy zwykle wpływ mają czynniki genetyczne, zaburzenia immunologiczne, czynniki zewnętrzne oraz niektóre leki. Zmiany kropelkowe zaś są zwykle następstwem chorób infekcyjnych (angina paciorkowcowa, zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli).  Na stan skóry w łuszczycy kropelkowej wpływają także: stres, niewłaściwa dieta czy skłonności do alergii.

Łuszczyca kropelkowa – podstawowe informacje o leczeniu

Łuszczyca kropelkowa dotyka osoby w różnych wieku, w szczególności dzieci. Z uwagi na tę grupę pacjentów terapia nie należy do najłatwiejszych. Leczenie może mieć charakter miejscowy lub systemowy. Pierwszy rodzaj terapii, związany z aplikowaniem miejscowym określonego preparatu, wykorzystuje maści, balsamy, dermokosmetyki, specjalne szampony oraz sterydy. Drugi rodzaj kuracji oparty jest na lekach doustnych (cyklosporyna A, metotreksat) oraz biologicznych, hamujących nadmierną reakcję układu immunologicznego. W leczeniu łuszczycy kropelkowej zaleca się też fototerapię.

Łuszczyca kropelkowa – etapy i szanse terapii

Leczenie łuszczycy kropelkowej powinno odbywać się pod kierunkiem dermatologa, ale często, z uwagi na młody wiek pacjentów, konieczne jest fachowe wsparcie psychologiczne. Celem terapii w tej odmianie łuszczycy jest usunięcie uciążliwych blaszek łuszczycowych, a kolejno zahamowanie procesu rozrastania się naskórka. W pierwszym etapie specjaliści zalecają wspomniane wyżej preparaty (np. maści sterydowe). Po zmyciu leku miejsce dotknięte zmianami trzeba natłuszczać. Długotrwałe leczenie wiąże się jednak z nawrotami. Mimo że preparaty z witaminą  D3 są bezpieczne nawet w przewlekłej chorobie, to jednak w ciężkich przypadkach łuszczycy kropelkowej zaleca się raczej systemowe leczenie farmakologiczne. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie istnieją leki pozwalające całkowicie wyeliminować chorobę, dlatego odpowiednia higiena i regularnie prowadzona terapia jest sprawą kluczową.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy kropelkowej:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

0