Skip to main content

Łysienie niebliznowaciejące

Łysienie niebliznowaciejące jest, obok łysienia bliznowaciejącego, jednym z dwóch głównych typów nadmiernego wypadania włosów. Inaczej nazywa się je łysieniem pierwotnym. Jest ono wywoływane czynnikami niezwiązanymi z bliznowaceniem skóry. Do jego podstawowych odmian należą łysienie androgenowe oraz łysienie plackowate.

Łysienie niebliznowaciejące – rodzaje

Istnieje wiele odmian łysienia niebliznowaciejącego, w tym wywołane przyjmowaniem niektórych leków, zmianami hormonalnymi, niewłaściwą pielęgnacją, przewlekłym stresem niedoborami składników odżywczych, ogólnym osłabieniem organizmu lub czynnikami genetycznymi, a nawet niektórymi chorobami skóry. Do najczęstszych typów łysienia niebliznowaciejącego należą:
Łysienie androgenowe – ten typ łysienia u mężczyzn może objawiać się nieco inaczej, niż u kobiet. U panów występuje w różnym wieku i zwykle jest wynikiem nadwrażliwości organizmu na testosteron, natomiast pań schorzenie to dotyka ok. 20-24 lub 30-45 roku życia i wiąże się z nadmiarem męskich hormonów, a czasem występuje razem z hirsutyzmem. U obu płci natomiast często wiąże się z występowaniem łojotoku i trądziku,
Łysienie plackowate – rozpoczyna się od pojedynczych ognisk na skórze, przede wszystkim na skalpie, a pod koniec może prowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. W przypadku tego typu wypadania włosów przyczyny mogą leżeć zarówno w zakażeniach, chorobach autoimmunologicznych czy problemach z gruczołami wewnątrzwydzielniczymi, jak i schorzeniami natury psychosomatycznej.

Łysienie niezbliznowaciejące – leczenie

Leczenie łysienia niebliznowaciejącego zależeć będzie od przyczyn wystąpienia objawów. Jeśli jednak ustalenie przyczyny nie jest możliwe, warto skorzystać z zabiegów, które przywrócą fryzurze gęstość i poprawią komfort psychiczny pacjenta. W niektórych przypadkach można zdecydować się także na przeszczep włosów.

Polecane zabiegi leczenia łysienia niebliznowaciejącego:

Smart Graft
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0