Łysienie po chemioterapii należy do rodzajów łysienia anagenowego, a więc dotykającego włosów w fazie wzrostu. Wywoływane jest przez leki cytostatyczne. Należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych skutków ubocznych chemioterapii.

Łysienie po chemioterapii – przyczyny

Łysienie po chemioterapii spowodowane jest przyjmowaniem przez pacjenta leków cytostatycznych, czyli inaczej przeciwnowotworowych. Ich działanie polega na blokowaniu podziału komórek szybko się mnożących. Nie działają jednak wybiórczo, jedynie na komórki nowotworowe, dlatego atakują między innymi komórki macierzy włosa, z których ponad 80% jest w ciągłej fazie podziału. Skutkiem tego jest wywołanie tzw. zespołu łysienia anagenowego.

Łysienie po chemioterapii – objawy

W przypadku rozpoczęcia chemioterapii, wypadanie włosów może nastąpić już po ok. 1-3 godzinach od podania pierwszej dawki leków. Nasilenie objawów zwykle następuje po ok. 2-4 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Często łysienie po chemioterapii dotyka nie tylko włosów na głowie, lecz także innych miejsc na ciele, np. brwi i rzęs.

Łysienie po chemioterapii – leczenie

Jak na razie, nie ma skutecznej metody na zatrzymanie procesu wypadania włosów podczas stosowania leków cytostatycznych. Jednak, jako że wprowadzają one macierz włosa w stan uśpienia, nie uszkadzając jej przy tym, łysienie po chemioterapii powinno samoistnie zaniknąć po zakończeniu leczenia. Włosy często odrastają z nieco zmienioną strukturą, bywają grubsze i o innym stopniu skręcenia. Niekiedy nieznacznie różni się również ich kolor.

Polecane zabiegi leczenia łysienia po chemioterapii:

PRP Magellan

Mezoterapia igłowa