Tzw. motylki to tłuszcz na plecach zbierający się po ich bokach. Najczęściej występuje na obszarze od pach po linię pasa. Problem ten może dotyczyć obu płci.

Motylki (tłuszcz na plecach) – przyczyny

Boczki na plecach najczęściej powstają ze względu na zbyt dużą masę ciała. Czasem zdarza się jednak, że osoba zmagająca się z tym problemem ma wyjątkową skłonność do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w tym miejscu. Może się to wiązać również z nadmiarem tłuszczu w okolicach talii, co w poważniejszych przypadkach oznacza groźną dla zdrowia otyłość brzuszną (z otłuszczeniem narządów wewnętrznych). Podobnie do motylków może wyglądać też nadmiar skóry w tych okolicach, spowodowany przede wszystkim gwałtowną utratą wagi. W tej sytuacji często pojawiają się również rozstępy na plecach. Jeśli motylki (tłuszcz na plecach) są wyjątkowo oporne, mogą być wynikiem problemów hormonalnych, np. z kortyzolem, insuliną, testosteronem czy estrogenami.

Motylki (tłuszcz na plecach) – leczenie

W przypadku powstania motylków, na początku warto wypróbować ćwiczenia na boczki na plecach. Najlepsze będą te spalające tłuszcz – cardio oraz interwały. Jeśli ćwiczenia na fałdki na plecach, wykonywane w odpowiednim czasie i z właściwą intensywnością, nie dadzą efektów, warto udać się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania hormonalne. W sytuacji, gdy przyczyna opornego tłuszczu będzie niemożliwa do wyjaśnienia lub usunięcia, można zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, w tym liposukcję, lipolizę, np. ultradźwiękową czy iniekcyjną, zabiegi z zastosowaniem fal FR lub lasera, a także endermologię, czyli rodzaj tzw. endomasażu. Jeśli problemowi tłuszczu na plecach towarzyszy bardzo duży nadmiar skóry, może być konieczne jej chirurgiczne usunięcie.

Polecane zabiegi usuwania motylków (tłuszczu na plecach):

Lipoliza ultradźwiękowa Vaser Lipo

Lipotransfer

Lipoliza iniekcyjna

iLipo

Liposukcja z lipotransferem

Endermologia LPG Alliance

Sculpsure

Vela Shape III

Zaffiro – bezinwazyjny termolifting