Skip to main content

Sebum

Sebum jest wydzieliną gruczołów łojowych występującą naturalnie w organizmach ssaków. Część specjalistów uznaje sebum za pojęcie tożsame z łojem skórnym, a część uznaje łój za jeden ze składników sebum. To wydzielina, która spełnia wiele ważnych funkcji, ale jej nadmierne wydzielanie jest także źródłem problemów natury estetycznej. Podstawową funkcją produkcji sebum jest ochrona skóry przed zagrożeniami (bakteryjnymi, mechanicznymi, chemicznymi i środowiskowymi). Dzięki niemu naskórek dobrze radzi sobie ze zmianami temperatury, jest zabezpieczony przed licznymi chorobami oraz zachowuje  prawidłowe pH. Poziom wytwarzania sebum różni się u poszczególnych osób ze względu na wiek, typ skóry, stan zdrowia, płeć, sposób pielęgnacji skóry, dietę, przyjmowane leki, temperaturę otoczenia, styl życia i wiele innych czynników.

Sebum – skład łoju skórnego

Łój skórny stanowi mieszaninę licznych lipidów nabłonkowych (tłuszczów, wosków i steroli). W składzie sebum możemy znaleźć takie naturalne związki chemiczne, jak:
Glicerydy – organiczne związki chemiczne, stanowią około połowę składu sebum
Woski – estry wyższych kwasów tłuszczowych, stanowią ok. 20% składu
Skwalen – główny węglowodór nienasycony, stanowi ok. 10% jego składu
Cholesterol – zaliczany do steroli, w sebum jest go ok. 1,5%
Inne związki – m.in. węglowodory, estry cholesterolu – ok 20% składu.

Nadmierne wydzielanie sebum – przyczyny

Sebum występujące w nadmiarze to łojotok, czyli nadmierna czynność gruczołów łojowych. W większości przypadków nadmiar sebum wynika z uwarunkowań genetycznych, ale występują także inne czynniki, które wpływają na jego nadmierne wydzielanie. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska wymienia się nieprawidłowy poziom hormonów – zwłaszcza nadmiar testosteronu i DHT, przy jednoczesnym niedoborze estrogenów i antyandrogenów. W związku z tym zaburzenia wydzielania sebum pojawiają się często w okresach tzw. huśtawki hormonów, a więc w wieku młodzieńczym, a u kobiet – przed i w trakcie menstruacji. Do takiego stanu przyczynia się także stres, który jest związany z nadprodukcją kortyzolu, niewłaściwy styl życia – zwłaszcza dieta bogata w przetworzoną żywność i cukier, a uboga w witaminy i minerały. Należy także pamiętać, że nadmiar łoju skórnego może świadczyć o stanach chorobowych organizmu, zwłaszcza o chorobach gruczołów dokrewnych.

Sebum – usuwanie

Jeśli nadmiar sebum na twarzy, czy w innych obszarach ciała jest jedynie problemem natury estetycznej, należy przede wszystkim zastosować prawidłową pielęgnację. Skóra powinna być codziennie oczyszczana. Warto stosować kosmetyki i preparaty zawierające w składzie kwas salicylowy, biosiarkę, chrom, witaminy z grupy B, cynk, witaminę C, glinki kosmetyczne. Codzienną pielęgnację należy wspierać peelingami powtarzanymi minimum raz w tygodniu, w celu dokładnego usunięcia zanieczyszczeń. Zaleca się także stosowanie toników o naturalnym pH – można ich używać do oczyszczania i odświeżania cery nawet kilka razy w ciągu dnia. Równie ważne jest staranne nawilżanie, ponieważ przesuszenie skóry wzmaga aktywność gruczołów łojowych. Kremy do pielęgnacji skóry z nadmiarem sebum nie mogą być tłuste ani drażniące. W wielu przypadkach pielęgnacja to zbyt mało, aby uregulować pracę gruczołów łojowych. Warto wówczas wykorzystać zabiegi medycyny estetycznej, takie jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja.

Polecane zabiegi przy nadmiarze sebum:

Peeling „Salipeel Lic”
Peeling chemiczny
Peeling „Yellow Peel”
Peeling „Whitening”
Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial
Peeling Refresh
Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielającym
Kwas hialuronowy
Mezoterapia igłowa
Peeling PRX

0