Skip to main content

Utrata jędrności skóry

Utrata jędrności skóry to jeden z podstawowych objawów nieuchronnego procesu starzenia skóry. Za jędrność skóry odpowiedzialna jest skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty – to znaczy komórki tkanki łącznej produkujące włókna kolagenowe i elastynowe. To dzięki nim skóra ma plastyczną zdolność do odkształcania się, rozciągania i dostosowywania do wszelkich warunków. Wraz z wiekiem fibroblasty stają się coraz mniej produktywne, przez co skóra traci swoją elastyczność, staje się wiotka, pozbawiona pierwotnej gęstości i objętości, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Utrata jędrności skóry – objawy

Pierwsze objawy starzenia skóry można zaobserwować już po 20. roku życia – na początku pojawiają się kurze łapki wokół oczu oraz bruzdy nosowo-wargowe. W związku z tym, że skóra wokół oczu charakteryzuje się bardzo cienką i delikatną strukturą, najszybciej traci jędrność. Najbardziej zauważalne zmiany pojawiają się na skórze po 40. roku życia – skóra nie tylko przestaje być jędrna, lecz także traci swoją grubość, gęstość oraz odpowiedni poziom nawilżenia.

Utrata jędrności skóry – przyczyny

Wraz z upływem czasu i spadkiem produktywności fibroblastów zmienia się wygląd oraz struktura skóry. Funkcje replikacyjne i metaboliczne fibroblastów zanikają, przez co osłabieniu ulegają także procesy odnowy komórek. Włókna kolagenu i elastyny tracą swoje właściwości, zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, struktura skóry ulega zniszczeniu, zaś tkanka staje się mniej gęsta i zaczyna wiotczeć. Wpływ na szybką utratę jędrności skóry twarzy mają różnorodne czynniki, np. predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, promieniowanie słoneczne, dieta, palenie papierosów czy nieprawidłowy sposób codziennej pielęgnacji.

Utrata jędrności skóry – leczenie

Pierwotną jędrność skóry możemy przywrócić poprzez różnorodne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. karboksyterapię, leczenie laserowe, nici liftingujące czy mezoterapie. Pomocne mogą okazać się tradycyjne zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego lub jadu kiełbasianego. Doskonałe efekty przynoszą także zabiegi z użyciem fal radiowych czy ultradźwięków.

Polecane zabiegi w leczeniu utraty jędrności skóry:

 

Masaż + mikroimpulsy:

 

Światło podczerwone IR:

 

Ultradźwięki + unipolarna i bipolarna fala radiowa:

HIFU:

Terapia światłem:

 

Radiofrekwencja:

 

Karboksyterapia:

 

Podczerwień + fala radiowa + masaż próżniowy:

 

Masaż podciśnieniowy:

0