Skip to main content

Wiotkość skóry

Wiotkość skóry to efekt zaburzenia syntezy, stabilizacji lub degradacji kolagenu i elastyny. To przede wszystkim problem natury estetycznej, który charakteryzuje się nadmiernym opadnięciem i utratą jędrności skóry, w szczególności w tych miejscach, które są ubogie w tkankę podskórną, np. twarz, szyja, powieka, płatek ucha. Wiotkość skóry to w przeważającej części przypadków efekt procesu starzenia skóry, jednak zdarza się, że jest schorzeniem wrodzonym i uwarunkowanym genetycznie.

Wiotkość skóry – przyczyny

Nadmierna wiotkość skóry to problem, który wynika ze zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny (białek odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowego napięcia skóry) na skutek nieprawidłowej aktywności fibroblastów – to znaczy komórek, które je produkują. Z problemem wiotkości skóry najczęściej mamy do czynienia w wyniku postępującego procesu starzenia skóry – zmiany te są szczególnie widoczne na twarzy i szyi. Wiotkość skóry to problem, który może pojawić się na całej powierzchni ciała, np. w wyniku zbyt szybkiej utraty dużej ilości kilogramów – fibroblasty mogą w takim przypadku nie nadążyć nad produkcją odpowiedniej ilości kolagenu i elastyny. Wiotkość skóry przyczynia się do powstania zmarszczek, bruzd i nieestetycznych fałd na skórze.

Wiotkość skóry – leczenie

Wiotkość skóry, wynikająca z procesu starzenia czy intensywnego odchudzania, to przede wszystkim problem natury estetycznej, z którym można walczyć przy pomocy wielu metod. W tym przypadku zaleca się profilaktyczne stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych w połączeniu z zabiegami ujędrniania i obkurczania skóry. Szczególnie przydatne mogą okazać się zabiegi laserowe, karboksyterapia, mezoterapia, terapia światłem LED czy zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Wiotkość skóry możemy też zniwelować poprzez tradycyjny lifting metodą chirurgiczną.

Polecane zabiegi w leczeniu wiotkości skóry:

0