Skip to main content

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest schorzeniem, które może mieć różne przyczyny. Charakteryzuje się powstawaniem zmian skórnych w obrębie mieszków włosowych. Za rozwój stanu zapalnego w kanalikach skórnych najczęściej odpowiadają bakterie. Najczęściej występuje zapalenie mieszków włosowych na nogach oraz na głowie, powodując wykwity skórne, a także powstawanie krostek wypełnionych ropnym płynem.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Przyczyn rozwoju stanu zapalnego mieszków włosowych może być kilka. Z zapaleniem mieszków włosowych na nogach kojarzone jest zbyt częste golenie. Nie jest to jednak jedyny powód rozwoju choroby. Główną przyczyną rozwoju stanu zapalnego są jednak bakterie, między innymi paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty, które przedostały się do kanalików skórnych. Zarówno w tym przypadku, jak również przy zapaleniu mieszków włosowych na głowie, powodem mogą być:
Urazy mechaniczne, na przykład zbyt częste pocieranie różnymi materiałami czy wszelkie skaleczenia.
Nieodpowiednia higiena. Przede wszystkim stosowanie wysuszających preparatów. Zredukowanie naturalnej warstwy sebum na skórze znacznie zmniejsza jej funkcję ochronną.
Nadmierne wydzielanie łoju z kolei może wpłynąć na zapchanie się kanalików skórnych, a w efekcie również do rozwoju stanu zapalnego.

Zapalenie mieszków włosowych – objawy

Pierwszym objawem stanu zapalnego jest zaczerwienienie skóry wokół mieszka włosowego. W dalszym stadium pojawiają się małe krostki wypełnione ropnym płynem. Inne objawy zapalenia mieszków włosowych to takie dolegliwości jak: swędzenie, pieczenie, a nawet ból, powodując dyskomfort.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Diagnoza i leczenie zapalenia mieszków włosowych powinno być konsultowane z dermatologiem. Specjalista zazwyczaj zaleca stosowanie miejscowo preparatów antybakteryjnych. Niekiedy zalecana jest także terapia antybiotykiem. Aby zapobiec ponownemu doprowadzeniu do stanu zapalnego, należy stosować odpowiednie kosmetyki, najlepiej te, o naturalnym składzie, robić regularne peelingi (również skóry głowy) i dbać o dobre nawilżenie skóry.

Polecane zabiegi leczenia zapalenia mieszków włosowych: