Zmarszczki mimiczne to typ zmarszczek pojawiający się najwcześniej, często już ok. 25-30 r.ż. Jak wskazuje na to ich nazwa, powstają na skutek mimiki twarzy, czyli skurczów jej mięśni. Jako pierwsze najczęściej pojawiają się zmarszczki pod oczami, tzw. kurze łapki.

Zmarszczki mimiczne – rodzaje

Zmarszczki mimiczne możemy podzielić według miejsca formowania się, dlatego wyróżniamy:
Zmarszczki mimiczne na czole – mogą być poziome, na całej linii czoła lub pionowe, występują pomiędzy brwiami (tzw. lwia zmarszczka)
Zmarszczki mimiczne wokół ust – drobne, pionowe kreski umiejscowione nad wargami, nazywane zmarszczkami palacza. Występuje też drugi typ – bruzdy ciągnące się od kącików ust do brody, które nazywamy zmarszczkami marionetki lub smutku
Zmarszczki mimiczne pod oczami – czyli rozgałęziające się od zewnętrznego kącika oka bruzdy, nazywane kurzymi łapkami.
Niekiedy zmarszczki mimiczne występują również na szyi, np. w wyniku częstego garbienia się lub wykonywania niektórych czynności z brodą blisko mostka, np. czytania podczas leżenia na plecach. Takie bruzdy bywają nazywane naszyjnikiem Wenus.

Zmarszczki mimiczne – usuwanie

Zmarszczki mimiczne w młodym wieku nie są rzadkością, dlatego warto zacząć zapobiegać im jak najwcześniej. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i chronić ją przed słońcem, dzięki czemu zapobiegniemy zmarszczkom posłonecznym, które mogłyby pogłębić problem zmarszczek mimicznych. W zapobieganiu formowania się lwiej zmarszczki pomocne będą okulary przeciwsłoneczne – duży wpływ na jej powstawanie ma bowiem mrużenie oczu przed słońcem. Dobrym sposobem jest również regularne wykonywanie masażu twarzy, co rozluźni mięśnie.
Jeśli zmarszczki mimiczne są już dość głębokie, warto zainteresować się wygładzającymi zabiegami medycyny estetycznej. Do najskuteczniejszych należą m.in. profesjonalne peelingi (zarówno chemiczne, jak i mechaniczne, np. mikrodermabrazja), fotoodmładzanie, stosowanie wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego, mezoterapia igłowa lub osoczem bogatopłytkowym, a także zabiegi laserowe czy z użyciem plazmy.

Polecane zabiegi usuwania zmarszczek mimicznych:

Peeling chemiczny

Peeling „Whitening”

Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial

Mikroplazma Accent

Kwas hialuronowy

Azzalure

Peeling PRX

Neauvia Organic

Sculptra

Mezoterapia igłowa

Restylane Skinboosters

Laserowe odmładzanie frakcyjne FOTONA

Dermabrazja laserowa – Fotona

Fotoodmładzanie Dye VL

Odmładzanie laserowe Clear Lift

Laserowe odmładzanie twarzy – iPixel

Laserowe fotoodmładzanie – Icon MaxG

Stimulate&Lift – podniesienie owalu twarzy

Leczenie PRP Magellan

Ekskluzywne odmładzanie PicoSure

Zaffiro – bezinwazyjny termolifting