Skip to main content

Kłykciny

Kłykciny kończyste to choroba przenoszona drogą płciową. Uznawana jest za występującą najczęściej wśród innych schorzeń tego typu. Jest szczególnie groźna dla kobiet, ponieważ może prowadzić do zachorowania na raka szyjki macicy.

Kłykciny – przyczyny

Kłykciny kończyste pojawiają się na skórze w wyniku zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Choroba przenoszona jest drogą płciową, a jej zakaźność oceniana jest na ok. 60%. Jednak kłykciny pojawiają się na skórze w przypadku zaledwie 1-3% zarażonych. Sama infekcja zwykle mija samoistnie.

Kłykciny – objawy

Kłykciny kończyste odbytu oraz okolic narządów płciowych to rodzaj wykwitów na skórze. Zazwyczaj mają średnicę ok. kilku milimetrów, choć mogą łączyć się ze sobą w większe plamy. Najczęściej kłykciny kończyste przybierają barwę jasnoróżową, rzadziej brunatną. Powierzchnia zmian po pewnym czasie pokrywa się nitkowymi wypustkami, choć czasem może stać się brodawkowa. W późniejszych etapach zmiany mogą zacząć przypominać powierzchnię kalafiora. W przypadku kłykcin kończystych objawom zwykle nie towarzyszą dolegliwości bólowe czy świąd opanowanych przez chorobę okolic. Poza zmianami estetycznymi, w przypadku kobiet, mogą one powodować raka szyjki macicy.

Kłykciny – leczenie

Przy wystąpieniu objawów u kobiet, niezbędne są badania pozwalające ustalić, czy nie doszło do zachorowania na raka szyjki macicy. Warto zrobić test na typ wirusa – to pomoże w ustaleniu, czy nowotwór jest prawdopodobny. U panów oraz pań, u których jedyną przypadłością są zmiany skórne, w przypadku kłykcin kończystych leczenie można przeprowadzić farmakologicznie lub zabiegowo – wiele zależy od samego lekarza. Zmiany można usunąć m.in. chirurgicznie, radiochirurgicznie (za pomocą fal RF), laserowo oraz dzięki krioterapii.

Polecane zabiegi w leczeniu kłykcin:

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych 

0