Leczenie naczyniaków – Cutera

Zalety zabiegu

Naczyniaki stanowią jedne z najbardziej nieprzyjemnych rodzajów schorzeń naczyniowych – nieestetyczne sinoczerwone lub purpurowe znamiona o grudkowatej, wypukłej fakturze są problemem wstydliwym, prowadzącym do frustracji z powodu własnego wyglądu i często ograniczającym swobodę relacji społecznych. Najcześciej występują na tułowiu lub kończynach i przybierają dwie formy – tak zwanego naczyniaka gwiaździstego (o charakterystycznym kształcie gwiazdy o czerwonym zabarwieniu) oraz naczyniaka wiśniowego (purpurowo zabarwione przerośnięte naczynia krwionośne tworzące uwypuklenie na ciele).
Naczyniaki zwyczajowo leczy się metodami farmakologicznymi lub chirurgicznymi, jednak najszybszą i najskuteczniejszą terapię przy jednoczesnym bezpieczeństwie pacjenta gwarantuje zastosowanie zabiegu laseroterapii z użyciem lasera naczyniowego najnowszej generacji: Cutera Excel V.

Wskazania

Poza leczeniem naczyniaków gwiaździstych i wiśniowych w Klinice Miracki przy pomocy naczyniowego lasera Cutera Excel leczymy również:
– teleangiektazje,
– usuwamy „pajączki”
– rumienie,
– żylaki kończyn dolnych,
– trądzik różowaty,
– zmiany naczyniowe,
– zmiany barwnikowe i przebarwienia skóry,
– blizny,
– brodawki.

Efekty

W efekcie przeprowadzonego zabiegu naczyniaki całkowicie znikają z wyleczonego obszaru. Czas osiągnięcia pełnego, oczekiwanego efektu zależny jest przede wszystkim od wielkości leczonych zmian. U części pacjentów kompletny efekt pojawia się już po pierwszej sesji, jednak najcześciej zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie – najlepiej w odstępach 3-4 tygodni.

Szczegóły zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu pacjent powinien przestrzegać kilku wskazań lekarskich:
– skóra przed zabiegiem powinna zostać dokładnie wydepilowana,
– na kilka tygodni przed zabiegiem należy unikać korzystania z solarium lub innego rodzaju intensywnych kąpieli słonecznych,
– w dniu zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu.
Sama procedura zabiegowa jest niezwykle krótka i sprawna – trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.  Zabieg nie wymaga znieczulenia, jako że urządzenie jest wyposażone w specjalną głowicę chłodzącą leczony obszar, co pozwala uniknąć przegrzania skóry i ewentualnych poparzeń. Jedyne odczucia, jakie towarzyszą pacjentowi podczas przeprowadzania procedury to lekkie uczucie gorąca i możliwe szczypanie.
Laser Cutera Excel działa poprzez wybiórcze działanie na hemoglobinę (wybiórcza fototermoliza). Co istotne, nie uszkadza w tym momencie termicznie tkanek, które ją otaczają. Światło laserowe jest wchłaniane przez hemoglobinę w naczyniach krwionośnych. Powstające wówczas ciepło, niszczy ściany naczyń krwionośnych oraz powoduje fotokoagulację.
Po zakończeniu zabiegu możliwe jest wystąpienie u pacjenta lekkiego obrzęknięcia i zaczerwienienia skóry, które utrzymuje się maksymalnie do kilku dni.

Wskazania pozabiegowe

Przez kilka dni po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Przez miesiąc nie powinniśmy korzystać z solarium,sauny i gorących kąpieli. Obszar poddawany zabiegowi powinien być chroniony przed ekspozycją na słońce przez minimum dwa tygodnie po zabiegu (skóra powinna być chroniona filtrem spf 50). Jeśli w trakcie zabiegu zamykane są naczynka na kończynach dolnych warto stosować specjalistyczne rajstopy lub pończochy  uciskowe.

Przeciwwskazania

Zabiegu Cutera Excel nie należy wykonywać:
– u kobiet w ciąży,
– w przypadku występowania schorzeń skórnych: bielactwa, nowotworu skóry, łuszczycy,
– podczas przyjmowania niektórych leków: retinoidy, leki psychotropowe, antybiotyki tetracyklinowe,
– u pacjentów ze skłonnością do bliznowców,
– u pacjentów posiadających świeżą opaleniznę.