Leczenie trądziku różowatego – Cutera

Zalety zabiegu

Problem trądziku różowatego jest doskonale znany, szczególnie kobietom po 20. roku życia. Kiedy na skórze twarzy (zwłaszcza na policzkach, czole, nosie i podbródku) pojawiają się czasowo bardzo nieprzyjemne zmiany w postaci miejscowych zaczerwienień, grudek i krostek a nawet obrzęków – najcześciej mamy do czynienia właśnie z trądzikiem różowatym. Bywa, że pojawia się on również za uszami lub na skórze szyi i dekoltu. Jak go zwalczać? Tradycyjne metody to przede wszystkim profilaktyka polegająca na chronieniu skóry przed nadmierną ekspozycją na słońce i unikanie wysiłku fizycznego. Są to jednak rozwiązania, które nie tyle leczą, co pozwalają (nie zawsze skutecznie) uniknąć objawów trądziku różowatego, którego przyczyną najcześciej są uwarunkowania genetyczne, lub problemy z układem pokarmowym.
Jednak nowoczesna laseroterapia potrafi skutecznie i szybko wyleczyć to uciążliwe schorzenie. Najnowszej generacji laser naczyniowy Cutera Excel V jest z ogromnymi sukcesami wykorzystywany do laserowego leczenia trądziku różowatego. Zabieg z zastosowaniem lasera Cutera Excel V daje gwarancję pełnego bezpieczeństwa, szybkości i skuteczności leczenia.

Wskazania

Laserowe leczenie trądziku różowatego jest jednym z podstawowych wskazań do wykorzystania lasera naczyniowego Cutera Excel V. Jednak możliwości tego urządzenia pozwalają skutecznie leczyć również inne schorzenia naczyniowe:
– teleangiektazje,
– usuwanie „pajączków”,
– rumienie,
– żylaki kończyn dolnych,
– zmiany naczyniowe,
– zmiany barwnikowe i przebarwienia skóry,
– blizny,
– brodawki.

Efekty

W efekcie przeprowadzonego zabiegu trądzik różowaty zostaje całkowicie wyleczony. Czas osiągnięcia pełnego, oczekiwanego efektu zależny jest przede wszystkim od wielkości leczonych zmian. U części pacjentów kompletny efekt pojawia się już po pierwszej sesji, jednak najcześciej zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie – najlepiej w odstępach 3-4 tygodni.

Szczegóły zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu pacjent powinien przestrzegać kilku wskazań lekarskich:
– skóra przed zabiegiem powinna zostać dokładnie wydepilowana,
– na kilka tygodni przed zabiegiem należy unikać korzystania z solarium lub innego rodzaju intensywnych kąpieli słonecznych,
– w dniu zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu.
Sama procedura laserowego leczenie trądziku różowatego jest niezwykle krótka i sprawna – trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.  Zabieg nie wymaga znieczulenia, jako że urządzenie jest wyposażone w specjalną głowicę chłodzącą leczony obszar, co pozwala uniknąć przegrzania skóry i ewentualnych poparzeń. Jedyne odczucia, jakie towarzyszą pacjentowi podczas przeprowadzania procedury to lekkie uczucie gorąca i możliwe szczypanie.
Laser działa poprzez wybiórcze działanie na hemoglobinę (wybiórcza fototermoliza). Co istotne, nie uszkadza w tym momencie termicznie tkanek, które ją otaczają. Światło laserowe jest wchłaniane przez hemoglobinę w naczyniach krwionośnych. Powstające wówczas ciepło, niszczy ściany naczyń krwionośnych oraz powoduje fotokoagulację.
Po zakończeniu zabiegu możliwe jest wystąpienie u pacjenta lekkiego obrzęknięcia i zaczerwienienia skóry, które utrzymuje się maksymalnie do kilku dni.

Wskazania pozabiegowe

Przez kilka dni po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Przez miesiąc nie powinniśmy korzystać z solarium,sauny i gorących kąpieli. Obszar poddawany zabiegowi powinien być chroniony przed ekspozycją na słońce przez minimum dwa tygodnie po zabiegu (skóra powinna być chroniona filtrem spf 50). Jeśli w trakcie zabiegu zamykane są naczynka na kończynach dolnych warto stosować specjalistyczne rajstopy lub pończochy  uciskowe.

Przeciwwskazania

Zabiegu Cutera Excel V nie należy wykonywać:
– u kobiet w ciąży,
– w przypadku występowania schorzeń skórnych: bielactwa, nowotworu skóry, łuszczycy,
– podczas przyjmowania niektórych leków: retinoidy, leki psychotropowe, antybiotyki tetracyklinowe,
– u pacjentów ze skłonnością do bliznowców,
– u pacjentów posiadających świeżą opaleniznę.