Skip to main content

Blizny po laparoskopii

Laparoskopia to alternatywa dla tradycyjnej operacji – cieszy się dużą popularnością i zapewnia Pacjentom większy komfort psychiczny. Metoda ta stosowana jest w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego, fragmentu jelita grubego lub fragmentów płuc. Takie rozwiązanie stosuje się także w chorobach ginekologicznych i schorzeniach ortopedycznych. Laparoskopia polega na wykonaniu kilku niewielkich nacięć o długości około 1 cm. Przez nacięcia wprowadza się kamery oraz manipulatory, aby usunąć chory narząd lub jego fragment. Po kilku dniach zdejmowane są szwy, w miejscu których niekiedy powstają blizny po laparoskopii.

Blizny po laparoskopii – przyczyny

Po zabiegu pozostają niewielkie blizny. W przypadku usunięcia pęcherzyka występują zazwyczaj trzy, z których jedna znajduje się w okolicy pępka. Czasem w miejscu blizny pojawia się zgrubienie i dokuczliwe swędzenie. Blizny po laparoskopii mają kolor intensywnie czerwony, jednak z czasem powinny zblednąć. Czy rana po zabiegu będzie widoczna, czy też prawie całkowicie zniknie, zależy przede wszystkim od predyspozycji Pacjenta. Znaczenie ma jego podatność na tego typu zmiany i to, jak dba o blizny już od samego początku.

Blizny po laparoskopii – leczenie

Jeżeli wygląd blizny po laparoskopii niepokoi lub po prostu chcemy się jej pozbyć, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Najpierw musi on dokładnie obejrzeć ślady po zabiegu i zaproponować odpowiednią metodę korygowania blizny. Ważne jest, aby Pacjent już od samego początku dbał o operowane miejsce. Blizny powinny być odpowiednio pielęgnowane. W tym celu można używać kremów, zwłaszcza z silikonem lub kremów poleconych przez lekarza prowadzącego. Nie wolno wystawiać na światło słoneczne zbyt świeżych blizn po laparoskopii. Im wcześniej zaczniemy interesować się stanem naszej skóry, tym lepsze będą efekty zastosowanych sposobów. Oczywiście, każdą szpecącą bliznę możemy wyeliminować, wykorzystując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej: leczenie laserem, peelingi chemiczne, naświetlanie światłem LED, czy karboksyterapia.

Zabiegi w leczeniu blizn po laparoskopii:

0