Menu

Botoks czy kwas hialuronowy? Która z tych substancji lepiej usunie zmarszczki?

Botoks /toksyna botulinowa/ i kwas hialuronowy to substancje, których nazwy większości z nas są dobrze znane. Nie zawsze jednak potrafimy je od siebie odróżnić i określić ich dokładne zastosowanie. Oba materiały doskonale radzą sobie z usuwaniem zmarszczek, jednak stosuje się je na innych obszarach twarzy. A zatem botoks czy kwas hialuronowy? Podpowiadamy, w jakich przypadkach warto zdecydować się na zabiegi z ich użyciem!

Toksyna botulinowa i kwas hialuronowy – podstawowe różnice

Botoks i kwas hialuronowy to dwie zupełnie różne substancje wykorzystywane w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy jest popularnym wypełniaczem, który pozwala nie tylko usunąć zmarszczki, lecz także wypełnić te obszary na twarzy, którym brakuje objętości, np. policzki czy usta. Kwas hialuronowy jest też substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie, dlatego zabiegi z jej użyciem są dla nas bezpieczne. Botoks (toksyna botulinowa, jad kiełbasiany) nie jest natomiast, jak wielu z nas sądzi, wypełniaczem. Zadaniem toksyny botulinowej jest ograniczenie na pewien czas aktywności mięśni, które napinają skórę i powodują powstawanie zmarszczek. Choć botoks jest preparatem toksyny, która w wysokich stężeniach stanowi zagrożenie dla organizmu, to w małych dawkach ma właściwości lecznicze i od wielu lat jest z powodzeniem wykorzystywana w medycynie.

Wypełnianie i usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja, która służy przede wszystkim odmładzaniu i poprawianiu wyglądu policzków,  a także okolic ust i oczu. To właśnie przy pomocy ostrzykiwania kwasem hialuronowym, możemy skutecznie pozbyć się tzw. doliny łez, zmarszczek palacza czy bruzd nosowo-wargowych lub marionetkowych ale tez poprawić owal twarzy. To jednak nie wszystko, na co stać tę substancję. Dzięki niej możemy modelować usta, nawilżyć czerwień wargową, a także modelować policzki i przywrócić im odpowiednią objętość. Kwas hialuronowy okazuje się też doskonałym środkiem nawilżającym i stymulatorem regeneracji skory.

Usuwanie zmarszczek botoksem

W odróżnieniu od kwasu hialuronowego, toksyna botulinowa jest substancją, którą stosuje się przy usuwaniu zmarszczek w górnym obszarze twarzy. Toksyna botulinowa idealnie sprawdza się przy wygładzaniu bruzd na czole, zmarszczek wokół oczu oraz tzw. lwiej zmarszczki. Ze względu na to, że botoks powoduje lokalne ograniczenie kurczliwości mięśni, zabiegi z użyciem tej substancji rzadko stosuje się w dolnych partiach twarzy. Mimo powszechnej opinii, toksyna botulinowa podana w odpowiedniej dawce nie likwiduje mimiki twarzy, lecz jedynie ją łagodzi. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt odmłodzenia twarzy.

Toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy?

Botoks i kwas hialuronowy to substancje, których nie należy ze sobą utożsamiać – charakteryzują się odmiennym działaniem i powinny być stosowane na innych, różnych obszarach twarzy. Wykonanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej warto jednak skonsultować z lekarzem – czasami najlepszym rozwiązaniem okazują się bowiem metody łączone.

Więcej informacji na temat usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym lub botoksem znajdą Państwo na stronie:

https://klinikamiracki.pl/toksyna-botulinowa/

Zobacz również

Zwycięstwo i specjalne wyróżnienie Kliniki Miracki w plebiscycie Gala Beauty Stars 2018!

Zwycięstwo i specjalne wyróżnienie Kliniki Miracki w plebiscycie Gala Beauty Stars 2018!

02.01.2019

Klinika Miracki zwyciężyła plebiscycie Gala Beauty Stars 2018 w kategorii Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej i Dermatologii. Kolejnym wyróżnieniem była Nagroda Specjalna za promowanie najnowszych trendów i technologii w medycynie estetycznej.  Dyrektor generalna Karina Dudek-Miracka i