Menu

Botoks czy kwas hialuronowy? Która z tych substancji lepiej usunie zmarszczki?

Botoks /toksyna botulinowa/ i kwas hialuronowy to substancje, których nazwy większości z nas są dobrze znane. Nie zawsze jednak potrafimy je od siebie odróżnić i określić ich dokładne zastosowanie. Oba materiały doskonale radzą sobie z usuwaniem zmarszczek, jednak stosuje się je na innych obszarach twarzy. A zatem botoks czy kwas hialuronowy? Podpowiadamy, w jakich przypadkach warto zdecydować się na zabiegi z ich użyciem!

Toksyna botulinowa i kwas hialuronowy – podstawowe różnice

Botoks i kwas hialuronowy to dwie zupełnie różne substancje wykorzystywane w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy jest popularnym wypełniaczem, który pozwala nie tylko usunąć zmarszczki, lecz także wypełnić te obszary na twarzy, którym brakuje objętości, np. policzki czy usta. Kwas hialuronowy jest też substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie, dlatego zabiegi z jej użyciem są dla nas bezpieczne. Botoks (toksyna botulinowa, jad kiełbasiany) nie jest natomiast, jak wielu z nas sądzi, wypełniaczem. Zadaniem toksyny botulinowej jest ograniczenie na pewien czas aktywności mięśni, które napinają skórę i powodują powstawanie zmarszczek. Choć botoks jest preparatem toksyny, która w wysokich stężeniach stanowi zagrożenie dla organizmu, to w małych dawkach ma właściwości lecznicze i od wielu lat jest z powodzeniem wykorzystywana w medycynie.

Wypełnianie i usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja, która służy przede wszystkim odmładzaniu i poprawianiu wyglądu policzków,  a także okolic ust i oczu. To właśnie przy pomocy ostrzykiwania kwasem hialuronowym, możemy skutecznie pozbyć się tzw. doliny łez, zmarszczek palacza czy bruzd nosowo-wargowych lub marionetkowych ale tez poprawić owal twarzy. To jednak nie wszystko, na co stać tę substancję. Dzięki niej możemy modelować usta, nawilżyć czerwień wargową, a także modelować policzki i przywrócić im odpowiednią objętość. Kwas hialuronowy okazuje się też doskonałym środkiem nawilżającym i stymulatorem regeneracji skory.

Usuwanie zmarszczek botoksem

W odróżnieniu od kwasu hialuronowego, toksyna botulinowa jest substancją, którą stosuje się przy usuwaniu zmarszczek w górnym obszarze twarzy. Toksyna botulinowa idealnie sprawdza się przy wygładzaniu bruzd na czole, zmarszczek wokół oczu oraz tzw. lwiej zmarszczki. Ze względu na to, że botoks powoduje lokalne ograniczenie kurczliwości mięśni, zabiegi z użyciem tej substancji rzadko stosuje się w dolnych partiach twarzy. Mimo powszechnej opinii, toksyna botulinowa podana w odpowiedniej dawce nie likwiduje mimiki twarzy, lecz jedynie ją łagodzi. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt odmłodzenia twarzy.

Toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy?

Botoks i kwas hialuronowy to substancje, których nie należy ze sobą utożsamiać – charakteryzują się odmiennym działaniem i powinny być stosowane na innych, różnych obszarach twarzy. Wykonanie zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej warto jednak skonsultować z lekarzem – czasami najlepszym rozwiązaniem okazują się bowiem metody łączone.

Więcej informacji na temat usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym lub botoksem znajdą Państwo na stronie:

https://klinikamiracki.pl/toksyna-botulinowa/

Zobacz również

„Nie wierzę w przypadek” – wywiad z Panią Kariną-Dudek Miracką, naszą szefową, właścicielką Kliniki Miracki w październikowym wydaniu Elle

„Nie wierzę w przypadek” – wywiad z Panią Kariną-Dudek Miracką, naszą szefową, właścicielką Kliniki Miracki w październikowym wydaniu Elle

Uśmiech, pochwała dodają skrzydeł, ale gdy szef mówi, że jesteśmy dla niego najważniejsi i chciałby się znaleźć z nami w czasie sztormu w łodzi ratunkowej, jesteśmy dumni.
Magazyn Elle październik – wywiad z Panią Kariną-Dudek Miracką, właścicielką Kliniki Miracki, która nas wspiera i inspiruje każdego dnia.

Czytaj dalej

Klinika Miracki w „Sekretach lekarzy” TVN Style

Klinika Miracki w „Sekretach lekarzy” TVN Style

Dla wszystkich naszych pacjentów mamy wspaniałą wiadomość! Jeżeli chcecie zapoznać się bliższej z naszą codzienną pracą i wyzwaniami, przed jakimi stają nasi lekarze oraz kosmetolodzy, a także, jeśli chcecie zajrzeć za kulisy Kliniki Miracki – śledźcie w piątkowe wieczory program „Sekrety Lekarzy” na antenie TVN Style. Premierowe emisje odbywają się w piątki o godzinie 22.30, ale jeżeli nie uda się Państwu w tym czasie dołączyć do widowni – nie ma się czym martwić: powtórki możecie zobaczyć na TVN Style w niedziele o 14.25 i 21.15, środy o 23.40 oraz w czwartki o 11.15.

Czytaj dalej