Young woman holding hands near panties on color background. Gynecology concept
Kalafiorowate narośla na skórze często budzą niepokój u pacjentów. O jakiej chorobie skóry świadczą? Nowotworze, czerniaku złośliwym czy włókniaku skóry? Zwykle to kłykciny kończyste wywołane przez wirusa HPV, czyli łagodne zmiany nowotworowe. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale są nieestetyczne i mogą powodować pewien dyskomfort, szczególnie jeśli wykwity rozwiną się w okolicy odbytu. Sprawdź, jakie zabiegi usuwania kłykcin kończystych z powierzchni skóry są dziś powszechnie wykonywane!
Kłykciny kończyste to uszypułowane, kalafiorowate zmiany skórne, często zlokalizowane w okolicy narządów rodnych i odbytu (mogą rozwinąć się też w jamie ustnej, gardle i krtani). Występują zarówno u mężczyzn, jaki i kobiet – to odmiana brodawek o charakterze nabytym, nigdy wrodzonym. Zwykle są wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – infekcji przenoszonej drogą płciową. Zmiany na skórze mają postać brunatnej lub czerwonej narośli na skórze o twardej i szorstkiej powierzchni o nieregularnym kształcie.
Skąd w ogóle biorą się te twarde guzki? Wiedz, że kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe) wywołują niskoonkogenne typy wirusa HPV (HPV-6, HPV-11). Kłykciny same w sobie nie są bolesne, jednak z uwagi na lokalizację (najczęściej są zlokalizowane w okolicach narządów płciowych), mogą powodować dyskomfort podczas stosunków seksualnych. Niekiedy narośl na skórze może wywołać swędzenie, krwawienie lub pieczenie miejsc intymnych. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że objawy kłykcin kończystych mają skłonność do nawrotów w leczonych, jak i nowych lokalizacjach.
Istnieje co najmniej kilka metod usuwania kłykcin kończystych, decyzję o wdrożeniu odpowiedniej procedury podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i badania fizykalnego narośli skórnych. Podczas wizyty w gabinecie omawiane są wskazania i czynniki wykluczające. Po zakwalifikowaniu do leczenia lekarz informuje też pacjenta o planie leczenia zmian i narośli na skórze.
W przypadku małych narośli wystarczająca może być farmakoterapia (leki zawierające imiquimod, podofilotoksynę, podofilinę). Jeśli guzki na skórze są duże, zasadne mogą okazać się bardziej inwazyjne rozwiązania, takie jak:
Usunięcie chirurgiczne kłykcin kończystych polega na wycięciu chorych komórek tkanki za pomocą skalpela. Zabieg wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz, który stosuje wcześniej u pacjenta znieczulenie miejscowe lub dożylne w trybie jednodniowym. Po wycięciu twardej narośli na skórze zwykle wysyła się ją do badania histopatologicznego. Ma to na celu wykluczenie lub potwierdzenie nowotworu skóry.
Kłykciny kończyste w postaci brązowych narośli lub czerwonych grudek można zniwelować także dzięki falom radiowym, które znajdują szerokie zastosowanie w ginekologii estetycznej, usuwając różnego typu zmiany rozrostowe. Zabieg wykonuje lekarz.
Powszechnie wykonywanym zabiegiem jest laserowe usuwanie kłykcin kończystych. Do tego typu procedury często wykorzystujemy laser CO2, który pozwala na wyeliminowanie twardych narośli w ciągu kilkunastu minut. Co ważne, urządzenie pracuje bardzo precyzyjnie, nie uszkadzając okolicznych komórek naskórka. Na czym polega ta procedura zabiegowa? Wiązka światła prowadzi do odparowania i koagulacji brodawki płciowej. Czy usuwanie zmian laserem powoduje ból? Dzięki zastosowaniu środka o miejscowym działaniu znieczulającym laserowe usuwanie kłykcin kończystych nie jest bolesne dla pacjenta.
Inną metodą walki z kłykcinami kończystymi jest krioterapia. Zabieg polega na zamrażaniu kalafiorowatej narośli na skórze, wywołanej wirusem brodawczaka ludzkiego, ciekłym azotem. Niszczenie brodawek płciowych jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.
Na koniec warto podkreślić, że kłykcin kończystych nie można pozbyć się domowymi sposobami – każda narośl na skórze wymaga leczenia pod kontrolą lekarza (np. dermatologa, wenerologa, proktologa), który dobierze odpowiednią metodę leczenia narośli na skórze. Pamiętajmy, że istnieją różne rodzaje narośli na skórze, a objawy kłykcin kończystych mogą przypominać m.in. brodawki zwykłe, brodawki mozaikowe, brodawki płaskie, brodawki przejściowe, brodawki łojotokowe, włókniaki twarde czy włókniaki miękkie. Nie warto więc stawiać na samodzielną diagnostykę narośli na skórze i narażać się na nieskuteczne lub – co gorsza – nieprawidłowe leczenie. Niektóre narośla pojawiające się na skórze mogą mieć charakter raka podstawnokomórkowego skóry, który rzadko daje przerzuty, ale może niszczyć okoliczne tkanki. Jeśli okaże się, że narośl na skórze to rak, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie działania.
Dowiedz się więcej o zabiegu usuwania kłykcin kończystych i umów na wizytę w naszej Klinice Miracki. Specjaliści dobiorą dla Ciebie optymalną kurację i odpowiedzą na nurtujące pytania.
Każda z nas pragnie czuć się naturalnie piękna w Swoim ciele. Niekiedy przeszkadza w tym…
Wiosną każda z nas pragnie wyglądać świeżo i pięknie, cieszyć się jędrną i pełną blasku…
Naszą misją jest Twoje naturalne piękno. Właśnie dlatego nieustannie wdrażamy nowoczesne rozwiązania łączące bezpieczeństwo i…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to piękno i komfort, którego pragnie dla Siebie każda…
Wiosna to doskonały moment, by zadbać o kondycję Swojej skóry, która po zimie potrzebuje regeneracji:…
Karina Dudek-Miracka i Doktor Krzysztof Miracki jak nikt inny znają się na trendach medycyny estetycznej…