Aktualności

Co to jest rumień? Jak pozbyć się zaczerwienienia ze skóry?

Naturalny, delikatny rumieniec na twarzy jest jak najbardziej pożądany – wskazuje na zdrową, promienną cerę. Takiego zabarwienia nie należy jednak mylić z typowym, chorobowym rumieniem, który wynika z nieprawidłowego poszerzenia naczyń krwionośnych. Wyjaśniamy, co to jest rumień, jakie są jego objawy i sposoby leczenia!  

Czym jest rumień? Dlaczego powstaje?

Pod wpływem różnych czynników może dochodzić do poszerzenia naczyń krwionośnych. Wówczas kapilary (cienkie i płytko położone naczynka) wypełnione krwią prześwitują spod skóry, powodując jej zaczerwienienie. Sporadyczne, szybko mijające zaróżowienie skóry jest zupełnie normalne i zwykle nieszkodliwe. Inaczej jest jednak w przypadku rumienia.   

Typowy rumień może wynikać z tendencji genetycznych. Skłonność do poszerzania naczyń krwionośnych, a także ich pękania to częsta cecha cery naczynkowej, która dotyczy głównie osób z jasną karnacją. Rumień jest także jednym z objawów trądziku różowatego. 

Do nadmiernego poszerzenia ścian naczyń krwionośnych może dochodzić pod wpływem zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej pielęgnacji skóry, czy negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, zwłaszcza nadmiaru słońca. Do osłabienia naczyń krwionośnych przyczyniają się również niektóre stosowane leki.  

Jako możliwe przyczyny rumienia wymienia się także choroby infekcyjne, zarówno dermatologiczne, jak i ogólnoustrojowe, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, czy borelioza. Podejrzewając, że przyczyną punktowego zaczerwienienia skóry mogą być schorzenia ogólnoustrojowe, należy skorzystać z porady lekarza.

Najczęściej spotykane rodzaje rumienia

Lokalne zaczerwienienie skóry to jeden z częstych problemów dermatologicznych i estetycznych. Na osłabienie naczyń krwionośnych bardziej narażone są osoby z cerą suchą i wrażliwą. Ponadto wyróżnia się m.in.:

  • Rumień trwały – zwykle jest wynikiem uczulenia na składniki pokarmowe lub leki. Występuje na tych samych obszarach skóry.
  • Rumień stwardniały – przyjmuje postać guzowatych zmian zapalnych, które mogą być wrzodziejące i ulegać rozpadowi lub tworzyć zagłębienia w skórze.
  • Rumień guzowaty – poza zaczerwienieniem skóry pojawiają się także bolesne guzy, opuchlizna, ból stawów i stan podgorączkowy lub gorączka. Przyczyną są schorzenia autoimmunologiczne lub nadwrażliwość na stosowane leki.
  • Rumień wielopostaciowy – towarzyszą mu wybroczyny, pęcherze i nadżerki.

Na czym polega leczenie rumienia?

Podstawą leczenia zmian rumieniowych jest rozpoznanie ich przyczyny oraz jej wyeliminowanie. Przy mało zaostrzonych zmianach niekiedy wystarczające jest wdrożenie odpowiedniej farmakologii w postaci leków doustnych zwalczających infekcję odpowiedzialną za rumień lub maści i żeli o działaniu miejscowym. 

Niestety często nawet pomimo wykluczenia pierwotnej przyczyny, zaczerwienienie na twarzy pozostaje. Poszerzone i popękane naczynia można jednak zamknąć za pomocą technologii laserowej, która daje doskonałe rezultaty w leczeniu objawowym różnego rodzaju zmian naczyniowych. 

Skuteczne sposoby na rumień – zabieg laserowy

Trwale poszerzone naczynka można usunąć za pomocą energii lasera. Podczas zabiegu fale o odpowiedniej częstotliwości zostają skierowane wprost do naczynka żylnego. Są one absorbowane przez znajdujący się w nich barwnik – hemoglobinę, odpowiedzialną za czerwone zabarwienie. W efekcie dochodzi do kontrolowanej fotokoagulacji, czyli uszkodzenia ścian naczyń żylnych pod wpływem energii cieplnej. 

W naszej Klinice do usuwania rumienia stosujemy lasery, takie jak Cutera Excel V+, Excel V Cutera i Harmony Alma Dye-VL. Są to znakomite urządzenia o wysokiej mocy, za pomocą których możemy wybiórczo obkurczać poszerzone lub popękane naczynka, z pominięciem okolicznych tkanek. Zabieg przy ich użyciu odznacza się najwyższą skutecznością i bezpieczeństwem. 

Często niewielki, płytki rumień można usunąć już po jednej sesji zabiegowej. Przy rozległych i głębokich zmianach konieczne może być powtórzenie procedury, jednak zwykle wystarczające są zaledwie 2–3 sesje zabiegowe. Uzyskiwane efekty są natomiast długotrwałe. Rumień przestaje być widoczny, a skróra zyskuje jednolitą barwę. 

Jeśli chcesz usunąć rumień lub inną zmianę naczyniową, zachęcamy do ustalenia terminu wizyty w Klinice Miracki w Warszawie  Krakowie, Łodzi lub Katowicach. Lekarz zapozna się z problemem i wybierze odpowiedni dla Ciebie zabieg.  

Recent Posts

  • Aktualności

Naturalnie piękna w Swojej skórze. Depilacja Laserowa

Im cieplej, tym odkrywamy więcej ciała. A czy Ty jesteś już gotowa na pełne słońca…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Najpopularniejsze zabiegi podczas AKCJI CIAŁO

W Klinice Miracki dysponujemy całą gamą uzupełniających się zabiegów, by nieść Pacjentom kompleksowe rozwiązania. Nowoczesne i…

3 tygodnie ago
  • Aktualności

Zadbaj o Swój wygląd i dobre samopoczucie na wiosnę. Najlepsze zabiegi medycyny estetycznej

Wiosna jest świetną okazją do zadbania o Swój wygląd i dobre samopoczucie. Po zimowych miesiącach…

1 miesiąc ago
  • Aktualności

Pięknych Świąt Wielkanocnych!

Kochani Pacjenci, Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy cudownych Świąt pełnych miłości i Rodzinnego ciepła! Świąt…

1 miesiąc ago
  • Aktualności

Pięknego Dnia Kobiet!

Kochane Pacjentki, Niech Dzień Kobiet będzie dla Was momentem, w którym zatrzymacie się na chwilę,…

2 miesiące ago
  • Aktualności

Ruszyła AKCJA CIAŁO! Poczuj się naturalnie piękna w Swoim ciele

Marzysz o smukłej sylwetce, gładkiej, jędrnej skórze bez cellulitu? Akcja Ciało została stworzona z myślą…

2 miesiące ago