Skip to main content

Czy liposukcja jest dobra na odchudzanie?

Wielu osobom wydaje się, że liposukcja to jedna z metod odchudzania. Jest to mylne stwierdzenie. Odsysanie tłuszczu może być pomocne w procesie odchudzania, ale nie powinno być traktowane jako jedyny środek do osiągnięcia szczupłej sylwetki. W jakich sytuacjach warto rozważyć liposukcję? Poznaj wskazania i przeciwwskazania do zabiegu.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, to zabieg chirurgiczny, który polega na bezpośrednim usuwaniu podskórnej tkanki tłuszczowej. Nowoczesne metody pozwalają na przeprowadzenie tej procedury w sposób mało inwazyjny i bezpieczny. W skórze robi się małe nacięcia, przez które wprowadzana jest kaniula odsysająca komórki tłuszczowe. Urządzenia takie, jak Vaser Lipo (liposukcja ultradźwiękowa) czy LipoLife 3G (liposukcja laserowa) wykorzystują technologie, które umożliwiają precyzyjne usuwanie tkanki tłuszczowej i jednocześnie zapobiegają uszkadzaniu sąsiadujących struktur – nerwów czy naczyń krwionośnych. Zastosowanie ultradźwięków lub lasera wiąże się z większym bezpieczeństwem zabiegu, krótszą rekonwalescencją i dużo mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań. Co ciekawe, odessana tkanka tłuszczowa charakteryzuje się bardzo wysoką jakością, dlatego może być ponownie użyta podczas zabiegu lipotransferu. Polega to na transplantacji własnej tkanki tłuszczowej w miejsca wymagające wypełnienia, np. usta, piersi, pośladki czy zmarszczki na twarzy.

Liposukcja na odchudzanie – czy to dobry pomysł?

Zabieg odsysania tłuszczu nie powinien być traktowany przez nikogo jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Zaleca się przede wszystkim przestrzeganie zdrowego stylu życia, a dopiero, gdy dieta i regularna aktywność fizyczna nie poskutkują, można pomyśleć o liposukcji. Odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej powinno być uzupełnieniem terapii odchudzającej, a nie metodą zastępczą. 

Zachowanie zdrowego trybu życia równie ważne jest po zabiegu. Co prawda, efekty liposukcji są trwałe – komórki tłuszczowe nie odnawiają się na danym obszarze. Jednak ponowne przybranie na wadze może spowodować gromadzenie się tkanki tłuszczowej w innych miejscach i powodować poważne dysproporcje sylwetki.

Znacznej otyłości, często towarzyszą poważne choroby, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Nieunormowana cukrzyca i inne przewlekłe choroby są przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów, ponieważ wiążą się z dużym ryzykiem powikłań. Dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta, a także skonfrontuje oczekiwania pacjenta względem rzeczywistych możliwości zabiegu. 

Wskazania do liposukcji

Podczas liposukcji usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej z miejsc opornych na odchudzanie, takich jak brzuch, ramiona, uda, kolana, talia, twarz. Szczupłe ramiona, płaski brzuch po ciąży czy idealny owal twarzy dla wielu osób nie są osiągalne, mimo wielu starań. Pomocna może okazać się liposukcja. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku bardzo obwisłej skóry, np. na brzuchu, konieczne może być zastosowanie innych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Odsysanie tłuszczu możliwe jest również w przypadku ginekomastii – nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi u mężczyzn, wynikającego z nadwagi lub zmian hormonalnych.

Przeciwwskazania do liposukcji

W zależności od tego czy jest to zabieg z użyciem ultradźwięków czy lasera, przeciwwskazania mogą się nieco różnić. Wybór metody i weryfikacja przeciwwskazań leżą w gestii lekarza przeprowadzającego zabieg. Najczęstsze przeciwwskazania:

  • zaawansowana cukrzyca,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • niektóre problemy hormonalne,
  • padaczka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby nerek i wątroby,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ogólny zły stan zdrowia,
  • duża utrata masy ciała w krótkim czasie,
  • rozległe rozstępy na obszarze poddawanym zabiegowi,
  • nadmierne zwiotczenie skóry w obszarze zabiegowym.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0