Twój poradnik

Czy rozpuszczanie ust boli?

Usta, a dokładniej czerwień wargową, można wypełniać, modelować i powiększać. W tym celu najczęściej stosuje się preparaty z kwasem hialuronowym. Zdarza się jednak, że zamiast pożądanego efektu dochodzi do powikłań lub osiągnięty rezultat nie jest satysfakcjonujący. Wówczas można poddać się zabiegowi hialuronidazy. Na czym polega taka procedura i czy rozpuszczanie ust boli? 

Kiedy warto zdecydować się na rozpuszczanie ust? Wskazania

W celu powiększenia, modelowania i nawilżania czerwieni wargowej stosuje się różne metody z zakresu medycyny estetycznej, w tym wypełniacze tkankowe o odpowiedniej plastyczności, pozwalające na nadanie ustom pożądanego kształtu. Obecnie stosowane preparaty bazują głównie na kwasie hialuronowym, który jest odpowiednikiem naturalnego hialuronianu sodu obecnego w ludzkich tkankach. Preparaty takie podaje się w obszar zabiegowy w formie iniekcji –  lekarz medycyny estetycznej z użyciem cienkiej igły aplikuje odpowiednią ilość substancji podskórnie. 

W zależności od wcześniej ustalonego planu terapii specjalista stosuje wybraną technikę zabiegową. Dzięki precyzji i doświadczeniu może on zwiększyć ogólną objętość warg, poszerzyć je lub uwypuklić. Preparaty z kwasem hialuronowym zwykle działają też nawilżająco i odżywczo, co skutkuje poprawą koloryty ust, nawilżeniem i wygładzeniem ich powierzchni. Niestety niekiedy planowany efekt nie zostaje odzwierciedlony w faktycznych rezultatach zabiegu. Ponadto zdarzają się powikłania, zwłaszcza jeśli zabieg wykonywany jest przez osobę bez doświadczenia. Mogą być to np.: 

  • stwardnienie, grudki;
  • przemieszczenie wypełniacza poza obszar czerwieni wargowej;
  • asymetria warg;
  • reakcje alergiczne i nietolerancje niezależne od osoby wykonującej zabieg;
  • efekty nienaturalne, spowodowane użyciem zbyt dużej ilości wypełniacza;
  • objawy wskazujące na ryzyko martwicy skóry i/lub tkanek głębszych.

Rozpuszczanie ust, czyli hialuronidaza – na czym polega?

Kwas hialuronowy jest substancją rozpuszczalną, która ulega stopniowemu wchłanianiu – efekty jego zastosowania nie są więc trwałe. Jednak pomimo tego może zachodzić potrzeba pozbycia się go wcześniej. Wówczas zastosowanie znajduje zabieg hialuronidazy, który w kontekście czerwieni wargowej określany jest potocznie jako rozpuszczanie ust. 

Hialuronidaza jako substancja pochodzenia naturalnego i katalizator reakcji chemicznych prowadzi do rozpadu połączeń chemicznych kwasu hialuronowego. Po jej iniekcji dochodzi do rozerwania wiązań strukturalnych – kwas ulega rozpadowi i zostaje wchłonięty znacznie szybciej, niż ma to miejsce przy jego naturalnej degradacji.  

Jak wygląda zabieg rozpuszczania ust i czy jest bolesny?

Hialuronidazę podaje się podobnie, jak sam wypełniacz przy wcześniejszym zabiegu, czyli w formie iniekcji cienką igłą. Przed zabiegiem usta można pokryć kremem o właściwościach miejscowo znieczulających, który nieco łagodzi dyskomfort. Naturalne jest jednak odczuwanie ukłuć w momencie wprowadzania igły. Pacjent może też odczuwać szczypanie, pieczenie, czy rozpieranie tkanek. 

Intensywność bólu w czasie rozpuszczania ust jest kwestią indywidualną. Doznania zależą od progu bólu danego Pacjenta, jak również rozległości zabiegu. Hialuronidazę stosuje się zarówno w celu całkowitego usunięcia wcześniej podanego preparatu, jak i punktowo, np. w celu rozpuszczenia jednej grudki na wardze górnej lub dolnej. Im więcej iniekcji oraz im wyższe stężenie substancji rozpuszczającej, tym bardziej nieprzyjemny może być zabieg. Najczęściej jednak dolegliwości bólowe nie przekraczają stopnia dyskomfortu związanego z samym zabiegiem powiększania ust. 

Czy rozpuszczanie ust boli w okresie rekonwalescencji?

Tuż po rozpuszczaniu ust może występować lokalny obrzęk i zasinienie – są to objawy zupełnie normalne. Hialuronidaza działa niemal od razu po podaniu i utrzymuje się w skórze przez ok. 72 godziny (3 dni). Pierwsze efekty zauważa się dość szybko, a ostateczne po ok. dwóch tygodniach. Bezpośrednio po zabiegu, jak i w pierwszych kilku dniach Pacjentowi może towarzyszyć wspomniany obrzęk. 

Niekiedy pojawiają się też drobne strupki, których nie należy usuwać. Ważna jest też dbałość o higienę. Tkliwość warg, świąd, pieczenie i uczucie twardości zwykle utrzymują się maksymalnie przez tydzień.   

Chcesz cofnąć efekt wypełnienia ust lub musisz to zrobić ze względów medycznych? Profesjonalną pomoc uzyskasz w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi.

Recent Posts

  • Aktualności

Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?

Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…

4 tygodnie ago
  • Aktualności

Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie

Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…

1 miesiąc ago
  • Twój poradnik

Summer Sale – zabiegi dla Twojego piękna!

Marzysz o odmłodzeniu Swojego wyglądu, chciałabyś zredukować zmarszczki, pozbyć się przebarwień czy zmian naczyniowych, a…

2 miesiące ago
  • Aktualności

Dla Twojego piękna – nowość w Klinice Miracki: Voucher Laseroterapia Elite

Każda z nas zasługuje na to, by czuć się pięknie w Swojej skórze. Niekiedy jednak…

2 miesiące ago
  • Twój poradnik

Zyskaj efekt bioodnowy Swojej skóry – weź udział w Letnim Festiwalu Stymulatorów Tkankowych!

W pełne słońca letnie dni marzysz o świeżym i zdrowym wyglądzie Swojej skóry, chciałabyś, aby…

2 miesiące ago
  • Twój poradnik

Latem ciesz się pełną blasku skórą bez przebarwień!

Przebarwienia pojawiają się na naszej skórze przede wszystkim pod wpływem słońca. Dlatego też właśnie teraz,…

3 miesiące ago