Skip to main content
,

Czy rumień to zawsze borelioza?

Istnieją różne postacie rumienia, czyli miejscowego zaczerwienienia skóry. Jedną z nich jest zmiana barwy skóry o kształcie kolistym lub owalnym, która występuje po ukąszeniu przez kleszcza. Zastanawiasz się, czy rumień zawsze oznacza boreliozę? Jeśli ma charakterystyczny wygląd i występuje w miejscu po ugryzieniu, faktycznie jest to objaw infekcji przenoszonej przez te pajęczaki. Sprawdź, jak wygląda rumień po ugryzieniu kleszcza! 

Czym jest borelioza i jakie są jej objawy? 

Borelioza, określana poprawniej jako choroba z Lyme, jest infekcją wywoływaną przez spiralną bakterię Borrelia burgdorferi. Bakteria ta znajduje się w jelitach kleszczy i to właśnie przez te pajęczaki jest przenoszona na człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami, dlatego ugryzienie nie zawsze oznacza zachorowanie. 

Charakterystycznym objawem boreliozy we wczesnym stadium jest rumień wędrujący. Mogą też pojawić się objawy grypopodobne, głównie osłabienie, bóle mięśni i stawów, czy zawroty i bóle głowy. Niekiedy jednak choroba pozostaje utajona przez wiele lat, po czym może wywoływać objawy ze strony skóry, stawów i narządów wewnętrznych. 

Jak wygląda rumień wędrujący przy boreliozie? 

Charakterystyczne zaczerwienienie występujące jako jeden z pierwszych objawów boreliozy określane jest jako rumień wędrujący. W rzeczywistości jednak rumień ten nie przemieszcza się po różnych częściach ciała, a jedynie poszerza wokół miejsca ugryzienia. W każdym kolejnym dniu po jego zaobserwowaniu okrąg powinien więc mieć coraz większą średnicę. 

Rumień przy boreliozie najczęściej pojawia się w ciągu tygodnia od momentu ugryzienia przez kleszcza, a maksymalnie do 30 dni. Niekiedy zaczerwienienie oddala się od ugryzienia nawet o 30 cm, natomiast skóra w środku zwykle blednie. Z kolei centralne miejsce ugryzienia raczej jest ciemne – mocno zaczerwienione, niekiedy bordowe, przypominające ranę. Punkt ten może boleć i swędzieć, ale także nie dawać objawów poza wizualną zmianą wyglądu skóry.

Niekiedy przy rumieniu wędrującym pojawia się obrzęk (także w formie nierówności przypominających wysypkę), przez który zmiana jest wyczuwalna podczas dotyku – dotyczy to głównie kończyn dolnych, np. ugryzienia w łydkę. Jeśli jednak ugryzienie dotyczyło tułowia, zmiana skórna może być gładka, niekiedy słabo widoczna. Rumień po kleszczu może też przyjmować postać jasnoróżowego okręgu w formie delikatnej smugi, znacznie oddalonej do punktu ugryzienia.  

Typowy rumień wskazujący na boreliozę zwykle ma przynajmniej 4 cm średnicy. Jeśli zaczerwienienie ogranicza się do niewielkiego obszaru, nie poszerza się i nie można zauważyć widocznej różnicy pomiędzy bladym i różowym odcieniem, może być to jedynie reakcja nadwrażliwości na ślinę kleszcza. Miejsce ukąszenia może przez długi czas być zaczerwienione i swędzące, co nie oznacza, że doszło do zakażenia bakterią boreliozy. Jeśli jednak zaczerwienienie przyjmuje postać okręgu, to na jego podstawie można stwierdzić infekcję. 

Rumień po ugryzieniu kleszcza – diagnoza choroby

Rozpoznanie rumienia wędrującego (na podstawie wizualnej oceny przez lekarza), zawsze potwierdza boreliozę. Jest to najczęstszy i najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby. Szacuje się, że rumień wędrujący występuje przy nawet 80% przypadkach zakażenia boreliozą. Jego obecność pozwala na szybkie wdrożenie antybiotykoterapii i zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że w części przypadków rumień nie występuje, co nie oznacza, że nie doszło do zarażenia. Zaleca się więc, aby na ok. 5 tygodni po ugryzieniu kleszcza wykonać badania laboratoryjne w kierunku obecności boreliozy. Niestety testy takie nie gwarantują stuprocentowej skuteczności.  

Kiedy znika rumień wędrujący po kleszczu? 

Jeśli po usunięciu kleszcza obserwujesz rumień, zgłoś się możliwie najszybciej do lekarza. Wcześnie podjęte leczenie za pomocą antybiotyków daje największe szanse na usunięcie infekcji z organizmu. Istnieją różne postacie rumienia, w tym zmiany naczyniowe wynikające ze skłonności kapilar do poszerzania i pękania, które leczymy objawowo w naszej Klinice. Jednak zmiany naczyniowe w odróżnieniu od rumienia wędrującego występują przewlekle. Typowy rumień przy boreliozie jest odmiennym objawem – zwykle zanika samoistnie po kilkunastu dniach lub kilku tygodniach, co niestety nie oznacza, że choroba ustąpiła. 

Objawy boreliozy mogą pojawiać nawet po wielu latach od ugryzienia. Borelioza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i nie należy jej lekceważyć. Jeśli więc podejrzewasz rumień wędrujący, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub skorzystaj z porady dermatologicznej w Klinice Miracki w Warszawie Krakowie, Łodzi lub Katowicach

0