Współczesna medycyna estetyczna coraz częściej wykorzystuje w profesjonalnych zabiegach preparaty, które aktywują w skórze procesy regeneracyjne, dając dzięki temu pozbawione sztuczności rezultaty. Tego rodzaju zabiegi nie tyle bazują na mechanicznym liftingu, co korzystają z biologicznego potencjału tkanek do odnowy, za sprawą czego skóra staje się napięta i naturalnie odmłodzona. Substancje zwane stymulatorami tkankowymi zyskują na popularności. Jaka moc w nich drzemie? Czy zabiegi stymulatorami tkankowymi faktycznie przynoszą pożądany długotrwały efekt powstrzymania procesów starzenia się skóry?
Starzenie się skóry uznawane jest za proces występujący na wielu poziomach, który towarzyszy człowiekowi od momentu narodzin. Mimo że nie mamy wpływu na starzenie chronologiczne, możemy oddziaływać na starzenie spowodowane czynnikami pochodzącymi z zewnątrz, takimi jak dieta, stres czy ekspozycja na promieniowanie UV. Idąca z duchem czasów oferta zabiegów medycyny estetycznej wprowadza innowacyjne preparaty, które umożliwiają dbanie o stan skóry w sposób nieinwazyjny i wpływają na poprawę jej zdrowia. Z tego chociażby względu zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych zyskały znaczącą popularność wśród Pacjentów decydujących się na procedury anti-aging. Za sprawą aktywnych składników, które są zawarte w tego rodzaju preparatach, w tkankach stymulowane są silne procesy naprawcze, zaś, w wyniku pobudzenia fibroblastów, wzmaga się synteza elastyny i kolagenu. Dzięki takiemu działaniu, stymulatory tkankowe mogą realnie wpływać na wiek skóry i poprawiać jej stan poprzez dogłębne odżywienie i pielęgnację od wewnątrz.
Rosnące zainteresowanie stymulatorami tkankowymi u odwiedzających kliniki medycyny estetycznej Pacjentów wynika z naturalnych efektów, niezmieniających rysów twarzy, które można osiągnąć dzięki zabiegom z ich zastosowaniem. Terapia preparatami wysokiej jakości wpływa dodatnio na jakość skóry, jej gęstość i jędrność, a także powstrzymuje procesy starzenia się. Rezultaty leczenia, jakie możemy osiągnąć za sprawą stymulatorów tkankowych to przede wszystkim:
W celu osiągnięcia maksymalnych efektów zabiegowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb Pacjenta, wykwalifikowany lekarz przed zabiegiem ocenia stan skóry, jej wiek oraz tryb życia Pacjenta. Na tej podstawie dobiera odpowiednio dopasowane preparaty o działaniu stymulującym oparte na działaniu dobrze przebadanej substancji aktywnej.
Stymulatory tkankowe różnią się między sobą ze względu na zawartość substancji aktywnych. Większość dostępnych na rynku preparatów stymulujących ma w swoim składzie aminokwasy, polinukleotydy, bursztynian sodu, hydroksyapatyt wapnia, atelokolagen, peptydy biomimetyczne, kwas L polimlekowy, polikaprolakton czy stymulatory autologiczne. Badanie naukowe przeprowadzone przez ekspertów z Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach wykazało, że zastosowane na grupie pacjentów terapie z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych o różnym składzie, przyniosły takie efekty jak poprawa jakości skóry, przywrócenie owalu twarzy, lepszy stopień nawilżenia skóry, zniwelowanie zmarszczek i poprawa kolorytu cery. W wyniku badania okazało się, że polinukleotydy poprawiły znacznie gęstość skóry, skorygowały owal twarzy i zwiększyły stopień nawilżenia skóry. Z kolei aminokwasy przyczyniły się do spłycenia zmarszczek, poprawy nawilżenia i kolorytu skóry. Atelokolagen zaś poprawił gęstość i wpłynął na rozjaśnienie skóry. Pacjenci, którym podano stymulator autologiczny, zaobserwowali znaczne rozjaśnienie cery oraz zniwelowanie zmarszczek. Ogólnie biorąc, grupa pacjentów, która została poddana badaniu, była zadowolona z efektów, jakie dał im zabieg z zastosowaniem stymulatorów tkankowych, których skład był dobrany odpowiednio do ich indywidualnych potrzeb.
Ze względu na rosnącą popularność stymulatorów tkankowych w medycynie estetycznej, preparatów zaliczanych do tej grupy produktowej jest na rynku wiele. Eksperci z naszej Kliniki mają jednak świadomość, że mimo iż na pierwszy rzut oka ich składy są podobne, to tak naprawdę, po wnikliwej analizie, okazuje się, że każdy z preparatów ma niepowtarzalne działanie i przynosi unikatowe rezultaty. W związku z tym, jedynie fachowa znajomość każdego stymulatora tkankowego i poznanie mechanizmu działania substancji czynnych w nim zawartych, a także dopasowanie go do konkretnego Pacjenta, biorąc pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do terapii, może prowadzić do optymalnych efektów zabiegowych. W ofercie Kliniki Miracki mamy szeroki wybór sprawdzonych i skutecznych stymulatorów tkankowych, dzięki czemu lekarz może bez problemu dobrać najlepszy preparat do indywidualnego przypadku Pacjenta. W niniejszym artykule omówimy trzy różne stymulatory cieszące się dobrymi opiniami wśród naszych Pacjentów.
Kwas L-polimlekowy stanowi biodegradowalny syntetyczny polimer, który prowadzi do zwiększenia produkcji kolagenu w skórze i doskonale sprawdza się w redukcji zmarszczek i korekcji bruzd nosowo-wargowych. Zabiegi iniekcyjne z wykorzystaniem kwasu L-polimlekowego (poly-L-lactic acid, PLLA) stosowane są w celu uzyskania naturalnego efektu odmłodzenia twarzy, jako że substancje czynne nie powodują drastycznej zmiany wyglądu. Biostymulator tkankowy pobudza skórę do wytwarzania kolagenu, dzięki czemu efekt odmłodzenia jest stopniowy, a zarazem długotrwały – może utrzymywać się nawet do kilku lat po zabiegu. Preparat tworzy pod skórą swoiste „rusztowanie”, które skutecznie przywraca twarzy objętość utraconą w postępującym procesie starzenia. Po 3 miesiącach od terapii ilość kolagenu typu I w skórze może się zwiększyć o ponad 60%. W naszej klinice podajemy preparat za pomocą kaniuli, co ogranicza ryzyko powstawania siniaczków pozabiegowych. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się serię zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni. Efekty, jakie można uzyskać dzięki zabiegowi biostymulatorem tkankowym to:
Pacjenci cenią sobie zabiegi preparatem kwasu L-polimlekowego w naszej klinice ze względu na pozbawione efektu maski naturalne efekty odmłodzenia skóry twarzy i dekoltu, a także fakt, że rezultaty pozabiegowe pełnej terapii biostymulatorem utrzymują się przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy.
Organiczny kwas hialuronowy stanowi preparat, który w swoim składzie zawiera czysty kwas hialuronowy pozyskany z Bacillus subtilis oraz domieszkę 0,01% hydroksyapatytu wapnia, będącego minerałem biologicznym, występującym w ciele człowieka. Badania naukowe dowodzą, że iniekcja hydroksyapatytu wapnia (CaHA) prowadzi do produkcji nowych włókien kolagenu, co w efekcie powoduje, że skóra odzyskuje elastyczność, a zmarszczki, takie jak linie marionetki czy bruzda przedpoliczkowa, zostają spłycone. Z kolei kwas hialuronowy naturalnego pochodzenia głęboko nawilża skórę, wpływając tym samym na poprawę jej kondycji. Efekty zabiegu iniekcyjnego mezoterapii stymulującej organicznym kwasem hialuronowym to:
Nasi Pacjenci chwalą mezoterapię tym preparatem przede wszystkim z racji zastosowania w niej substancji czynnych organicznego pochodzenia, które dają naturalny efekt głębokiego odżywienia i nawilżenia cery wraz dobroczynnym wpływem hydroksyapatytu wapnia na zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry twarzy i dekoltu.
Dostępny w naszej klinice preparat stymulujący tkanki wykazuje unikalne właściwości biochemiczne, które zauważalnie poprawiają elastyczność skóry, przeciwdziałają jej starzeniu się oraz znacznie wygładzają cerę. Naturalna odbudowa skóry zachodzi dzięki obecnym w preparacie polinukleotydom, mającym zbawienny wpływ na starzejącą się cerę. Długołańcuchowe polinukleotydy mają zdolność wiązania wody i głębokiego nawilżania skóry. Jednocześnie niwelują uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV czy niezdrowym trybem życia, dzięki swojemu antyoksydacyjnemu działaniu. Zabieg iniekcyjny z polinukleotydami nie tylko napina skórę, lecz także powoduje jej nawilżenie, a dodatkowo, działa antyoksydacyjnie. Co ważne – rezultat odmłodzenia następuje stopniowo, wprost proporcjonalnie do zwiększania w skórze produkcji kolagenu i elastyny. Regeneracja skóry odbywa się już na poziomie komórkowym, dzięki czemu efekty pozabiegowe są długotrwałe. Zabieg na bazie polinukleotydów pozwala osiągnąć następujące efekty:
Pacjenci, którzy zdecydowali się na odmłodzenie skóry stymulatorem tkankowym z polinukleotydami, doceniają przede wszystkim możliwość łączenia zabiegu z laseroterapią czy radiofrekwencją mikroigłową oraz swobodę powrotu do codziennej aktywności bezpośrednio po zabiegu.
Badania naukowe i indywidualne doświadczenia Pacjentów naszej kliniki potwierdzają, że istotnie – stymulatory tkankowe, takie jak kwas L-polimlekowy, biostymulacja polinukleotydami czy organiczny kwas hialuronowy, wpływają na poprawę jakości skóry, przeciwdziałając procesowi jej starzenia się. Zawarte w nich substancje czynne, takie jak hydroksyapatyt wapnia, polinukleotydy czy kwas L-polimlekowy pobudzają produkcję włókien kolagenu i elastyny w skórze. Dzięki temu efekty poprawy elastyczności i zredukowania zmarszczek są uwalniane stopniowo, jakby twarz ulegała odmłodzeniu dzień po dniu. Jednocześnie rezultaty zabiegów stymulatorami tkankowymi są długotrwałe, w zależności od zastosowanego preparatu, mogą utrzymywać się nawet do paru lat.
Jeżeli zależy Ci na terapii anti-aging bez efektu maski oraz przywiązujesz wagę do tego, by zabiegi iniekcyjne bazowały na dobrze przebadanych substancjach naturalnego pochodzenia, zapraszamy do Kliniki Miracki (Warszawa, Katowice, Kraków, Łódź) na zabieg stymulatorami tkankowymi najnowszej generacji. Doświadczeni lekarze pomogą dobrać preparat dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, dzięki czemu będziesz mogła cieszyć się trwałym efektem zdrowej i odmłodzonej skóry.
Jeżeli masz pytania dotyczące zabiegów wykonywanych w naszych 7 Klinikach w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi, serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu. Nasi doradcy Pacjenta z przyjemnością Ci pomogą:
Źródła:
Nicer K., Stymulatory tkankowe – jedna kategoria wiele możliwości terapeutycznych. Dermatologia i Kosmetologia Praktyczna. 2016;11(44):88-90
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa: Wyd. PZWL;2017:93
Kozłowiecka M., Malara B., Zastosowanie i ocena skuteczności stymulatorów tkankowych w profilaktyce starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(5):181-189. https://doi.org./10.52336/acm.2022.027
Każda z nas zasługuje na to, by czuć się naturalnie piękna. Niekiedy jednak przeszkadzają nam…
Naturalnie piękny wygląd skóry dodaje nam pewności Siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjnie. Nasi…
Postępy w nauce i medycynie, gwałtowny rozwój branży farmaceutycznej wpływają na wydłużenie długości życia społeczeństw…
W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej i starzejących się społeczeństw, krajów wysoko rozwiniętych, dążenie do długowieczności…
Długie i zdrowe życie nie ma ceny, a badania na temat wpływu różnych czynników na…
Piękno to, coś czego pragnie i na co zasługuje każda z nas. Znamiona skórne, a…