Skip to main content

Czy usuwanie tatuażu jest bolesne? Specjaliści z naszej kliniki w Katowicach ujawniają

Bardzo często tatuaż, który miał być pamiątką na całe życie, po pewnym czasie okazuje się błędem i rozważamy jego usunięcie. Najskuteczniejszą metodą pozwalającą na eliminację rysunku z ciała jest zabieg laserowy. Dla wielu jednak przeszkodą jest obawa przed bólem. Jak jest w rzeczywistości? Czy usuwanie tatuażu boli bardziej niż jego wykonanie? Dowiedz się więcej na temat laserowej eliminacji pigmentu ze skóry! 

Jak działają lasery przeznaczone do usuwania tatuażu?

Podstawą działania laserów jest emisja fal o różnej częstotliwości. W zależności od zastosowanych parametrów z ich udziałem możliwe jest usuwanie różnego rodzaju niedoskonałości, w tym niechcianych tatuaży. 

Fale urządzenia absorbowane przez pigment powodują jego uszkodzenie i rozproszenie na mikrodrobiny. Naruszony barwnik jest kolejno pochłaniany na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Mikrocząsteczki tuszu zostają wychwycone i usunięte przy udziale makrofagów (komórek żernych). Ponadto skóra w miejscu zabiegowym zostaje pobudzona do regeneracji – powstają nowe, zdrowe komórki włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają m.in. za gęstość i napięcie tkanek.  

Czy usuwanie tatuażu laserem boli? Czego się spodziewać?

Wokół kwestii dotyczącej laserowego usuwania tatuażu powstało wiele mitów. Jednym z nich jest stwierdzenie, że zabieg taki boli bardziej, niż samo wykonanie malunku na ciele. 

Tatuaż powstaje poprzez wprowadzenie pigmentu do głębszych warstw skóry dzięki intensywnym ruchom igły. Tusz nie jest wstrzykiwany w formie iniekcji, a ,,przesuwany” do głębszych tkanek – pozwala to na wykonanie trwałego wzoru na ciele o różnych odcieniach kolorystycznych. Gęste nakłucia wiążą się z dyskomfortem i bólem. 

Z kolei w trakcie usuwania malunku na tę samą głębokość dociera energia urządzenia. Skóra nie jest nakłuwana, ale ulega podrażnieniu pod wpływem ciepła generowanego przez głowicę urządzenia. Efekt termiczny doprowadza do rozpadu pigmentu na mikro frakcje, które są odbierane przez układ odpornościowy jako zagrożenie i zostają usunięte z organizmu. 

W trakcie laserowego usuwania tatuażu odczuwa się więc intensywne ciepło, kłucie, pieczenie i ból. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie tatuażu trwa długo – w zależności od jego rodzaju i wielkości od kilkudziesięciu minut do nawet wielu godzin i więcej. Z kolei dzięki najnowszej technice laserowej – ultrakrótkim impulsom świetlnym – usuwanie tatuażu laserem jest zabiegiem znacznie krótszym. Skóra ma ograniczony kontakt z wiązką lasera, co minimalizuje podgrzewanie tkanek. Nowatorskie urządzenia stosowane w naszej Klinice, takie jak Discovery Pico Quanta, PicoSure Cynosure, czy Pico Plus Lutronic działają właśnie w oparciu o technologię impulsów pikosekundowych. Fale emitowane przez te lasery są bardzo krótkie i jednocześnie odznaczają się przynajmniej dwukrotnie wyższą mocą w porównaniu do starszych urządzeń, a tym samym skutecznością.  

Od czego zależy intensywność bólu podczas sesji laserem? 

Impulsy lasera o różnej częstotliwości docierają na wybraną głębokość – dokładnie tam, gdzie znajduje się barwnik. Im głębiej jest on położony, tym większy dyskomfort pojawia się w trakcie zabiegu. Usuwanie płytkich tatuaży zwykle jest mało bolesne. Jednak w przypadku intensywnej ingerencji w tkanki trzeba liczyć się ze wzrostem dyskomfortu. 

Również lokalizacja tatuażu ma istotne znaczenie. Podobnie, jak w przypadku wykonywania wzoru, najdotkliwiej odczuwana jest ingerencja w partie ciała najbardziej newralgiczne. Są to obszary, na których skóra jest najcieńsza i podparta niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Do takich miejsc zalicza się głównie okolice oczu i uszu, miejsca intymne, stopy i kostki, palce, czy dekolt i okolice żeber. 

Bez wątpienia stopień odczuwanego bólu zależy od indywidualnej tolerancji Pacjenta, ale zdecydowaną zaletą najnowszych urządzeń jest wysoki komfort. Krótszy czas trwania zabiegu i możliwość precyzyjnego oddziaływania tylko na miejsce, w jakim znajduje się barwnik, znacznie podnosi wygodę, ale też bezpieczeństwo. Zabieg wykonany przez doświadczonego lekarza przy użyciu najnowszego sprzętu praktycznie wyklucza ryzyko poparzenia i uszkodzenia okolicznych tkanek. W trakcie zabiegu skórę schładza się również nawiewem zimnego powietrza. Można też zastosować znieczulenie w formie żelu. 

Jeśli chcesz usunąć tatuaż i zależy Ci na skutecznej, możliwie najmniej bolesnej metodzie, zapraszamy na konsultację w Klinice Miracki w Katowicach , Łodzi, Krakowie lub Warszawie!