Kult gładkiego ciała sprawia, że coraz więcej z nas zwraca się ku depilacji laserowej. Pozwala ona na zawsze pozbyć się uciążliwego owłosienia z całego ciała np. wąsika, nóg, pach, okolic bikini. Zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny i nie niesie za sobą wiele bólu. Każdy, kto rozważa ten zabieg, musi jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do laserowego usuwania owłosienia. Jednym z nich są zażywane leki. Jakie farmaceutyki można zażywać, a które nie pozwalają na przeprowadzenie zabiegu?
Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu wiązki światła o określonej długości fali. Światło lasera jest selektywnie pochłaniane przez melaninę, barwnik znajdujący się w cebulkach włosów. W momencie, gdy wiązka światła dociera do mieszka włosowego, przekształca się w ciepło, które uszkadza łodygę i macierz włosa, prowadząc do jego trwałego uszkodzenia. Najskuteczniejsze technologie wykorzystywane do depilacji to laser diodowy, aleksandrytowy i neodymowo-yagowy.
Aby osiągnąć długotrwałe efekty, należy wykonać serię zabiegów, w odstępach nie krótszych niż co 4 tygodnie. Wyróżnia się kilka faz wzrostu włosa. Laser działa tylko na włosy, które znajdują się w fazie wzrostu (anagenu). Dlatego konieczne są odstępy pomiędzy zabiegami, aby poszczególne partie włosów zdążyły wejść w odpowiednią fazę. Już po pierwszym zabiegu można zauważyć znaczące zmniejszenie ilości włosków na danym obszarze.
Depilacja laserowa jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod depilacji, szczególnie w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak depilacja woskiem, golenie maszynką czy usuwanie włosków depilatorem elektronicznym, których działanie jest krótkotrwałe, a w dodatku mogą powodować wrastanie włosków. Choć cena zabiegu depilacji laserowej może wydawać się wysoka, inwestycja ta szybko się zwraca. Gładka skóra bez zbędnego owłosienia utrzymuje się przez bardzo długo, co eliminuje koszta w postaci zakupu maszynek, kremów do depilacji czy wizyt u kosmetyczki.
Głowice nowoczesnych laserów są niezwykle precyzyjne, dzięki czemu pozwalają na depilowanie zarówno dużych obszarów (np. nóg, pleców), jak i okolic intymnych czy twarzy. Dla osób, które chcą trwale usunąć owłosienie i cieszyć się perfekcyjnie gładką skórą, laserowa metoda depilacji jest doskonałym wyborem. Zabieg ten nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Zanim zdecydujemy się na jego wykonanie, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami i listą leków, które należy odstawić przed laseroterapią.
W trosce o bezpieczeństwo i skuteczność procedury trwała depilacja za pomocą lasera wymaga indywidualnego podejścia do każdego Pacjenta. Przed przystąpieniem do depilacji laserowej bardzo ważne jest odbycie konsultacji ze specjalistą, który ocenia, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu i czy występują u niej ewentualne przeciwwskazania. W ramach wizyty wstępnej kosmetolog przeprowadza również próbę laserową, aby sprawdzić reakcję skóry na użycie lasera i dostosować parametry zabiegu do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka podrażnień i osiągnięcie optymalnych efektów.
Oto główne przeciwwskazania do zabiegów z użyciem lasera:
Do laserowego usuwania owłosienia należy się odpowiednio przygotować. Musisz zacząć mniej więcej 3 tygodnie przed planowaną datą zabiegu. Zacznij od odstawienia przeciwwskazanych ziół i leków. Ich lista może Cię zaskoczyć, bowiem są to popularne i często stosowane środki. Mogą one jednak wywołać niepożądane skutki uboczne zabiegu ze względu na ich właściwości fotouczulające. Przed zabiegiem depilacji laserowej należy unikać przede wszystkim ziół i mieszanek ziołowych posiadających właściwości detoksykujące, odchudzające i oczyszczające. Takie mieszanki zawierają m.in.:
Zioła te znajdują się w wielu suplementach diety, które zażywamy na co dzień na zdrowe, piękne włosy i paznokcie. W przypadku przyjmowania suplementów, które nie zawierają wyżej wymienionych składników, należy to skonsultować z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem specjalizującym się w tego rodzaju depilacji. Można to zrobić w Klinice Miracki w Warszawie i Katowicach, Łodzi i Krakowie, gdzie specjaliści od epilacji odpowiedzą na wszystkie pytania Pacjentów.
Nie tylko ziołowe suplementy diety uniemożliwiają wykonywanie zabiegu depilacji bikini czy nóg. Musisz pamiętać, że zabiegu nie będzie można przeprowadzić, jeśli na 2 dni przed nim będziesz zażywać popularne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, zawierające m.in. ibuprofesn, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy czy metamizol.
Jeśli na chwilę przed zabiegiem boli Cię głowa, to jednak nie musisz cierpieć. Bezpieczne będzie zażycie środków przeciwbólowych opartych na paracetamolu.
Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania owłosienia jest także zażywanie niektórych antybiotyków. Na liście zakazanych substancji znajdują się farmaceutyki, które zawierają azytromycynę, metronidazol, kotrimoksazol oraz tetracyklinę. Zażywanie antybiotyków z tymi substancjami należy zakończyć minimum 2 tygodnie przed depilacją laserową.
Antybiotyki to nie jedyne leki, które uniemożliwiają depilację laserową. Pozostałe, które się wymienia to farmaceutyki homeopatyczne, steroidowe, tiazydowe, niektóre z leków przeciwnadciśnieniowych, na serce, moczopędne, sulfonamidy, niesteroidowe środki przeciwreumatyczne, leki przeciwbakteryjne, przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, pochodne retinoidów, szczepionki np. przeciw grypie.
Obok leków, suplementów diety i ziół na liście substancji zabronionych znajdują się też niektóre z kosmetyków. Ze względów bezpieczeństwa bezpośrednio przed zabiegiem nie korzystaj z kosmetyków zawierających witaminę A i C, kremów z substancjami ziołowymi, kwasami BHA i AHA, retinowych i ich pochodnych. Na 24 godziny przed epilacją zrezygnuj też z perfum zawierających w swoim składzie piżmo, olejek z bergamotki, cedrowy, waniliowy, lawendowy, sandałowy.
Na pewno zadajesz sobie teraz pytanie, czy lista leków będących przeciwwskazaniem do laserowego usuwania niechcianego owłosienia obejmuje leki hormonalne, czyli m.in. antykoncepcję. W tym zakresie nie ma żadnych przeciwwskazań. Tabletki antykoncepcyjne czy plastry nie mają żadnego wpływu na zabieg bez względu na to, czy przeprowadza się depilację laserowem diodowym, aleksandrytowym czy neodymowo-yagowym. W przypadku leków hormonalnych na tarczycę musisz liczyć się z tym, że depilacja laserowa może przynieść mniejszy efekt, niż u osób, które nie stosują tego typu farmaceutyków.
Z listą przeciwwskazań oraz cennikiem depilacji laserowej zapoznasz się podczas konsultacji z kosmetologiem, który będzie przeprowadzał zabieg. Wyjaśni on m.in. jakie leki, suplementy, a także kosmetyki należy odstawić przed zabiegiem laserowego usuwania zbędnego owłosienia. Do zaleceń zastosuj się bezwzględnie. W innym przypadku skuteczność epilacji będzie obniżona i mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w klinice w Warszawie, Katowicach, Krakowie lub Łodzi, którzy chętnie rozwieją Twoje wątpliwości!
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…