Aktualności

Depilacja laserowa – co ile tygodni powtarzać zabiegi?

Depilacja laserowa to najskuteczniejszy zabieg trwałego usuwania owłosienia. Nie jest to jednak procedura jednorazowa. Dla uzyskania trwałych rezultatów należy wykonać serię zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych. Ile zabiegów potrzeba i jak często powtarzać laserową depilację, aby uzyskać najlepsze efekty? Wyjaśniamy.

Czym jest laserowa depilacja?

Depilacja laserowa polega na trwałym usuwaniu niechcianego owłosienia za pomocą wiązki światła. Zabieg wykonywany jest przez kosmetologa, który najpierw przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Ciepło generowane przez światło lasera uszkadza cebulki włosa, co prowadzi do ich trwałego zniszczenia i tym samym zapobiega odrastaniu włosków. Jest to metoda depilacji przeznaczona dla kobiet i mężczyzn, którą można zastosować niemal w każdym miejscu na ciele, m.in. w okolicach intymnych, pod pachami czy nad górną wargą. 

Depilacja laserowa ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi metodami depilacji, takimi jak depilacja woskiem, maszynką do golenia czy depilatorem. Wyróżnia się przede wszystkim długo utrzymującymi się efektami. Seria zabiegów laserowych prowadzi w większości przypadków do trwałego usunięcia owłosienia. Po zakończeniu pełnej terapii można cieszyć się idealnie gładką skórą przez wiele miesięcy, a nawet lat, bez konieczności powtarzania zabiegów. W przypadku depilacji woskiem, maszynką czy depilatorem efekty są tymczasowe, a włosy odrastają już po kilku dniach lub tygodniach. Dzięki zastosowaniu depilacji laserowej ryzyko podrażnień jest minimalne. Ewentualne zaczerwienie skóry spowodowane działaniem lasera utrzymuje się przez kilka dni. Dzięki całkowitemu zniszczeniu mieszka włosowego zabieg ten eliminuje jedno z poważniejszych powikłań po tradycyjnych metodach depilacji – wrastanie włosków.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania włosów

Chociaż depilacja laserowa ma wiele zalet i jest zabiegiem stosunkowo mało inwazyjnym, nie jest odpowiednia dla każdego. Wśród przeciwwskazań do zabiegów z użyciem lasera należy wymienić:

  • ciążę i karmienie piersią;
  • opalanie – kąpieli słonecznych należy unikać przez co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem, ponieważ opalona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia spowodowane laserem;
  • nadwrażliwość na światło lasera – przed zabiegiem depilacji specjalista musi wykonać tzw. próbę laserową, która pozwala ocenić indywidualną reakcję skóry na działanie lasera;
  • fototyp skóry – osoby o ciemnej karnacji są bardziej narażone na poparzenia i przebarwienia spowodowane działaniem niektórych laserów do depilacji;
  • choroby skóry i stany zapalne skóry;
  • stosowanie leków i ziół o działaniu światłouczulającym, m.in. retinoidów, antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dziurawca;
  • choroby nowotworowe;
  • tatuaż lub makijaż permanentny w obszarze zabiegowym;
  • nadmierne owłosienie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (w tym przypadku konieczna jest konsultacja z endokrynologiem przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej).

Jak działa laser do depilacji?

Zabieg depilacji laserowej opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Wiązka lasera o specjalnej długości fali wchodzi w kontakt z melaniną – barwnikiem, znajdującym się w łodydze włosa i mieszku włosowym. Pod wpływem wytworzonej temperatury uszkodzeniu ulega cały włos wraz z macierzą, przez co nie jest możliwy jego ponowny wzrost. Należy jednak pamiętać, że jedynie włosy, które znajdują się w fazie wzrostu (anagenu) mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Czas trwania aktywnego wzrostu włosów jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od depilowanej partii ciała, wieku, płci itp.

Co ważne, podczas laserowego usuwania owłosienia tkanki otaczające mieszek włosowy nie zostają naruszone, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Najnowocześniejsze urządzenia do depilacji, takie jak laser diodowy czy aleksandrytowy, posiadają specjalne głowice chłodzące, które sprawiają, że usuwanie owłosienia jest procedurą komfortową i delikatną.

Dlaczego należy powtarzać zabiegi laserowego usuwania owłosienia?

Jak już wspomnieliśmy, wiązka lasera działa jedynie na włosy będące w fazie anagenu, dlatego zaleca się wykonanie pełnej serii zabiegów. Po jednej depilacji laserowej możesz spodziewać się zmniejszenia liczby włosów o około 30%. W miarę kontynuowania terapii coraz więcej włosów będzie wypadać i zauważysz, że te, które pozostały odrastają słabsze. W miarę kontynuowania zabiegów Twoje włosy będą przerzedzać się, aż w końcu znikną.

Liczba i częstotliwość zabiegów epilacji laserowej zależy od kilku czynników, m.in.:

  • rodzaju owłosienia;
  • koloru włosów i odcienia karnacji;
  • depilowanego obszaru ciała;
  • gospodarki hormonalnej;
  • wieku;
  • płci;
  • zażywanych leków.

Ile wykonać zabiegów depilacji laserem dla najlepszych efektów?

Ze względu na fazy wzrostu włosów u człowieka usuwanie nadmiernego owłosienia niemal zawsze wymaga kilku wizyt. Rekomendujemy 6 –8 lub więcej zabiegów, po których możliwe jest całkowite usunięcie niechcianych włosków. To, po ilu zabiegach owłosienie zostanie usunięte na stałe, jest kwestią indywidualną – podczas pierwszej konsultacji kosmetolog przeprowadza wywiad i ocenia skórę Pacjenta, aby ustalić dokładny plan laseroterapii. Wtedy też można dowiedzieć się, ile mniej więcej będzie kosztowała depilacja. Na cenę zabiegów wpływa nie tylko ich liczba, ale też obszar ciała poddawany depilacji oraz jego wielkość. Nie bez znaczenia jest też rodzaj użytej technologii laserowej.

Jak często powtarzać zabieg depilacji laserowej?

Zachowanie konkretnych przerw między zabiegami jest bardzo istotne i ma wpływ na końcowy efekt zabiegu. Włosy w różnych częściach ciała rosną w różnym tempie. Jeśli wykonujesz zabiegi na obszarze, na którym włosy szybko rosną, na przykład depilację wąsika, szyi czy karku, możesz wykonywać zabiegi laserowe co 4 tygodnie. W przypadku depilacji laserowej nóg kolejny zabieg można wykonać dopiero po upływie około 8 tygodni. Depilację laserową bikini, górnych partii ciała i pośladków wykonuje się w odstępach 6-tygodniowych.

Laserowa depilacja uznawana jest za trwałą metodę usuwania owłosienia, jednak nie oznacza to, że na danym obszarze już nigdy nie pojawią się żadne włosy. Po roku lub dwóch mogą pojawić się pojedyncze włoski, które należy usunąć podczas tzw. zabiegu przypominającego, aby dalej cieszyć się gładką skórą. Zabiegi przypominające wykonuje się zwykle co kilka lat.

Jeśli chcesz zapisać się na swój pierwszy zabieg depilacji laserowej, umów się na konsultację z naszymi specjalistami: https://klinikamiracki.pl/kontakt/

Zapraszamy do naszych klinik medycyny estetycznej w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

Recent Posts

  • Aktualności

Your Black Friday – Mezoterapia, Organiczny Kwas Hialuronowy, Redukcja Zmarszczek Mimicznych, Wampirzy Lifting do 97% OFF

Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…

5 dni ago
  • Aktualności

Your Black Friday w Klinice Miracki. Najlepsze promocje – Voucher, Laserowe Odmładzanie, Depilacja Laserowa

Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Pora na Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Rabaty aż do 97%!

Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Zyskaj naturalny efekt odmłodzenia dzięki zabiegowi Wampirzego Liftingu

Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?

Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…

2 miesiące ago
  • Aktualności

Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie

Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…

2 miesiące ago