Istnieje wiele plotek i legend na temat laserowej depilacji. W niektórych z nich kryje się ziarenko prawdy, jednak zazwyczaj dotyczy ono metod laserowego usuwania owłosienia, jakie były praktykowane w przeszłości. Pierwsze zabiegi przeprowadzano w latach 50. XX wieku, a od tamtego czasu wiele się zmieniło. Postęp technologiczny pozwolił na powstanie nowoczesnych modeli laserów, które zapewniają szybką i skuteczną epilację twarzy i ciała. Czy jednak zabiegi depilacji laserowej mogą być bezbolesne?
Emitowane przez laser promieniowanie elektromagnetyczne ma wysoką temperaturę, która umożliwia skuteczne uszkadzanie cebulek włosowych i zapobieganie ponownemu wzrostowi owłosienia. Wiele mówi się o tym, że stosowanie urządzeń o tak dużej mocy może powodować podrażnienia, a nawet poparzenia tkanek znajdujących się wokół depilowanych włosów. Rzeczywiście, takie efekty uboczne zdarzały się w przeszłości, jednak występowały rzadko i dotyczyły sytuacji, w których zabieg był wykonywany przy pomocy lasera starego typu. Współczesne urządzenia medyczne posiadają czytniki poziomu melaniny, które umożliwiają automatyczne odróżnienie elementów włosa od skóry. Dzięki temu nie występuje już ryzyko poparzenia, natomiast podrażnienie (w postaci rumienia lub miejscowej nadwrażliwości skóry) może wystąpić na krótki czas po zabiegu i ustępuje samoistnie bez ingerencji medycznej. Aby zabezpieczyć się przed niepożądanymi skutkami depilacji, przed i po zabiegu należy stosować się do określonych zaleceń. Obejmują one w głównej mierze stosowanie fotoprotekcji (kremów z filtrem UV) oraz unikanie stosowania agresywnych kosmetyków pielęgnacyjnych (np. ostrych peelingów).
Sam zabieg laserowego usuwania niechcianych włosków jest niemal bezbolesny, ze względu na wbudowane w większość urządzeń specjalne systemy chłodzące. Skóra jest omiatana chłodnym powietrzem, które neutralizuje ciepło emitowane przez wiązki laserowe. Dzięki temu Pacjent odczuwa jedynie niewielkie ukłucia, które każdorazowo trwają mniej niż sekundę. W przypadku osób wyjątkowo wrażliwych możliwe jest zastosowanie żelu znieczulającego przed zabiegiem. Dobrą praktyką po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej jest używanie żelów łagodzących i wyciszających skórę o naturalnym składzie.
Jak niemal każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej lub kosmetologii, również depilacja laserowa występuje w kilku wariantach. Są one zróżnicowane pod kątem zastosowanych urządzeń, a dokładniej – długości emitowanych przez nie fal elektromagnetycznych. Najbardziej popularne lasery to:
Istnieją przeciwwskazania medyczne do wykonania zabiegów z zakresu laseroterapii. Należą do nich m.in. ciąża i laktacja, stwierdzona epilepsja, bielactwo oraz wszczepiony rozrusznik serca. Nie zaleca się stosowania lasera u Pacjentów, których skóra wykazuje skłonność do bliznowców. Czynnikiem tymczasowo dyskwalifikującym jest również silna lub świeża opalenizna, której obecność grozi poparzeniem skóry podczas zabiegu.
Masz inne pytania? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą Ci profesjonalnych porad!
Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.
Your Friday w Klinice Miracki to wyjątkowy czas, w którym możesz kompleksowo zadbać o Swoje…
Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze bez zbędnych włosków? A może chciałabyś odmłodzić Swój wygląd, zredukować…
Czas na chwilę tylko dla Ciebie i Twojego naturalnego piękna. Rozpoczynamy Black Friday 2024 w…
Każda z nas pragnie czuć się pięknie i młodo w Swojej skórze. Świeży i promienny…
Aksamitnie gładka skóra bez zbędnych włosków to marzenie jak najbardziej do spełnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz…
Jesień to doskonały czas, by kompleksowo zadbać o Swoją skórę, odżywić ją i nawilżyć oraz…