Skip to main content

Depilacja laserowa – jak się do niej przygotować?

Depilacja laserowa od lat gości w ofertach gabinetów kosmetologicznych i klinik medycyny estetycznej. Dzięki coraz nowocześniejszym urządzeniom poprawiła się skuteczność, ale też bezpieczeństwo zabiegów laserowych. Jak przygotować się do depilacji laserowej, żeby maksymalnie skorzystać z możliwości zabiegu?

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Pierwszą zasadą udanej depilacji laserowej jest wybranie się na konsultację ze specjalistą i ścisłe stosowanie się do jego zaleceń. Podczas darmowej konsultacji kosmetolog przeprowadza szczegółowy wywiad i pyta m.in. o stan zdrowia oraz przyjmowane leki, suplementy czy zioła. 

Klasyczne przeciwwskazania do depilacji laserowej to:

  • nadmierna i świeża opalenizna;
  • stan zapalny w obszarze zabiegowym;
  • nowotwory skóry;
  • ciąża;
  • karmienie piersią – zabiegowi można poddać się dopiero po 6 miesiącach od zakończenia laktacji;
  • przerwana ciągłość naskórka w obszarze zabiegowym;
  • epilepsja;
  • przyjmowanie leków oraz ziół fotouczulających;
  • terapia retinoidami (witamina A);
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi;
  • łuszczyca;
  • bielactwo;
  • cukrzyca;
  • bliznowce;
  • aktywne infekcje skórne;
  • rozrusznik serca;
  • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne.

Przygotowanie do depilacji laserowej

Przygotowania do depilacji laserowej należy rozpocząć mniej więcej miesiąc przed planowanym zabiegiem. W tym momencie należy zaprzestać depilacji za pomocą depilatora, wosku, pęsety i innych metod usuwania owłosienia, które polegają na wyrywaniu włosów. W przeciwnym wypadku laserowe usuwanie owłosienia może okazać się mało skuteczne. 

Co najmniej 4 tygodnie przed depilacją laserową nie należy opalać skóry. Zabieg laserowy na świeżej opaleniźnie jest niebezpieczny dla skóry. Opalanie jest przeciwwskazane zarówno przed, jak i w trakcie trwania serii zabiegów. Należy unikać słońca i opalania w solarium.

Przed laserowym usuwaniem owłosienia trzeba też odstawić wszelkie leki, suplementy i zioła światłouczulające. Należą do nich m.in. ziołowe herbatki takie, jak dziurawiec czy nagietek. Jeśli nie jesteś pewien, które środki mają działanie fotouczulające, skontaktuj się z nami, a nasi eksperci przedstawią Ci pełną listę. 

W dniu zabiegu lub dzień wcześniej należy dokładnie ogolić obszar, który będzie poddawany epilacji. Włoski trzeba usunąć za pomocą maszynki do golenia ze szczególną delikatnością tak, aby nie podrażnić skóry. Usunięcie owłosienia przed depilacją jest ważne dlatego, żeby włoski pozostałe nad powierzchnią skóry podczas termicznego niszczenia ich przez laser nie parzyły skóry.

Przebieg zabiegu i postępowanie po nim

Depilacja laserowa nie wymaga znieczulenia. Przeprowadzana jest na skórze pokrytej olejkiem lub żelem, aby upłynnić ruchy głowicy urządzenia. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Ich liczba zależy od takich czynników, jak obszar ciała poddany zabiegowi, tempo wzrostu włosów, stężenie melaniny, rodzaj owłosienia czy poziom hormonów. Najczęściej wykonuje się serię od 4 do 8 zabiegów.

Między poszczególnymi zabiegami depilacji laserowej musi być zachowany odpowiedni odstęp czasowy, wynikający z naturalnego cyklu wzrostu włosów. Laser działa tylko na włosy będące w fazie wzrostu (anagenu). Cykl ten przebiega w różnym tempie w zależności od partii ciała. W przypadku depilacji nóg przerwy pomiędzy zabiegami wynoszą 8 tygodni, a w przypadku depilacji laserowej bikini, pośladków i górnych części ciała – 6 tygodni, natomiast twarzy, szyi i karku – 4 tygodnie. 

Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, które zapobiegają nieprawidłowej reakcji skóry. Najważniejszym z nich jest unikanie opalania przez okres 2-3 tygodni po ostatnim zabiegu. Przez miesiąc po zakończonych zabiegach zaleca się używanie filtru ochronnego SPF 50 na cały obszar ciała poddany epilacji. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek podrażnień po depilacji czy innych skutków ubocznych np. zaczerwienienia, krostek, oparzeń, należy zgłosić się do kosmetologa, który wykonywał zabieg.

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

0