Botoks na bruksizm
Botoks, kojarzony głównie z usuwaniem zmarszczek, ma znacznie szersze zastosowanie. Może również skutecznie leczyć różne dolegliwości organizmu, takie jak migrenę czy bruksizm – czyli mimowolne, nadmierne napięcie mięśni żwaczy, które powoduje silne zaciskanie szczęki i nocne zgrzytanie zębów. Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej możliwe jest złagodzenie objawów bruksizmu, co pozwala uniknąć nadmiernego ścierania i trwałego uszkodzenia zębów.
Mimowolna aktywność mięśni żwaczy – czym jest bruksizm?
Bruksizm to dolegliwość, której pacjent często nie jest świadomy, ponieważ zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki pojawiają się najczęściej w trakcie snu. Chorzy zazwyczaj dowiadują się o problemie podczas wizyty u stomatologa, który może stwierdzić nadmierne ścieranie szkliwa czy odsłonięcie szyjek zębowych. Nieleczony bruksizm prowadzi do wielu poważnych skutków ubocznych, takich jak krwawienie dziąseł, nadwrażliwość, rozchwianie zębów, a także bóle głowy, szyi i problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Może również wpływać na wygląd rysów twarzy, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie tego schorzenia.
Przyczyny bruksizmu
Najczęstszą przyczyną bruksizmu jest nadmierne napięcie mięśni twarzy związane z długotrwałym stresem. Bruksizm może dotykać także osoby zmagające się z wadami zgryzu, problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym, zaburzeniami snu, refluksem żołądkowym, a także stanami po ekstrakcji zębów.
Co na bruksizm?
Skuteczne leczenie bruksizmu powinno rozpocząć się od dokładnej diagnostyki, aby móc ustalić jego przyczynę. W przypadku, w którym problem wynika ze stresu i napięcia mięśniowego, pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne oraz zmiany w codziennym stylu życia. W trudniejszych przypadkach, leczenie może wymagać współpracy specjalistów różnych dziedzin np. neurologa, psychiatry, stomatologa czy fizjoterapeuty stomatologicznego. Jedną z powszechnych metod leczenia bruksizmu z zakresu stomatologii jest stosowanie na noc specjalnych nakładek (szyn relaksacyjnych), które redukują zgrzytanie zębami i ścieranie szkliwa.
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie problemu zgrzytania zębami, ale najskuteczniejszy zabieg leczenia bruksizmu mają do zaoferowania gabinety medycyny estetycznej i jest to botoks (toksyna botulinowa). Działanie toksyny botulinowej pozwala wpłynąć bezpośrednio na pracę mięśni żwaczy – preparat ogranicza ich nadmierną aktywność. Zabieg leczenia bruksizmu botoksem jest wykonywany w klinice przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, dzięki czemu to bezpieczna metoda leczenia, która pozwala na długotrwałe rozluźnienie mięśni i zmniejszenie przykrych objawów bruksizmu.
Na czym polega leczenie bruksizmu botoksem?
Zastrzyk botoksu działa poprzez czasowe zablokowanie impulsów nerwowych, docierających do mięśni żwaczy, co powoduje ich rozluźnienie i obkurczenie. Zabieg jest szybki i małoinwazyjny – trwa zaledwie kilka minut, a efekty są odczuwalne po kilku dniach. Podanie botoksu przynosi wiele korzyści – poza skutecznym leczeniem zgrzytania zębów, pacjenci dostrzegają zanik porannych bólów głowy, spadek napięcia w szyi oraz rzadsze zaciskania szczęki. Wystarczy jedna dawka botoksu, by po 2-3 dniach od zabiegu poczuć ogromną zmianę. Pełny efekt jest widoczny po około dwóch tygodniach. Uzyskane rezultaty utrzymują się zazwyczaj od 6 do 8 miesięcy, jednak ten czas może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Leczenie bruksizmu botoksem przynosi ulgę i poprawia jakość życia pacjentów nie tylko z punktu widzenia zdrowia, lecz także estetyki. Odnosi się to do efektu wysmuklenia twarzy, która przez bruksizm nabiera często bardziej kwadratowego i męskiego kształtu z silnie zaznaczoną linią żuchwy. Te efekty leczenia botoksem stają się widoczne po 2-3 miesiącach od zabiegu.
Przeciwwskazania do stosowania botoksu
Pomimo bardzo dobrych efektów, jakie przynosi botoks w leczeniu bruksizmu, nie zawsze można wykorzystać ten rodzaj terapii. Zabieg botoksem nie jest wskazany m.in. w przypadku:
- ciąży i karmienia piersią – w okresie ciąży i karmienia piersią zazwyczaj odradza się stosowanie toksyny botulinowej. Brak wystarczających badań dotyczących jej wpływu na rozwój płodu sprawia, że zaleca się unikanie takich zabiegów w tym czasie;
- nadwrażliwości na preparat – osoby wykazujące nadwrażliwość lub alergię na składniki toksyny botulinowej nie powinny poddawać się zabiegom z jej użyciem, aby uniknąć reakcji alergicznych;
- chorób nerwowo-mięśniowych – pacjenci cierpiący na schorzenia nerwowo-mięśniowe, takie jak zespół Guillaina-Barrégo czy miastenia gravis, mogą być bardziej narażeni na powikłania po zastosowaniu botoksu, dlatego wymagają szczególnej uwagi i konsultacji lekarskiej przed zabiegiem;
- infekcji w okolicy wstrzyknięcia – w przypadku aktywnej infekcji skórnej w miejscu planowanego zabiegu, procedura powinna zostać odłożona do czasu pełnego wyleczenia infekcji, aby uniknąć dodatkowych komplikacji;
- zaburzeń krzepnięcia krwi – osoby, u których występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub pacjenci przyjmujący leki przeciwkrzepliwe mają zwiększone skłonności do wystąpienia siniaków i krwawień w miejscu iniekcji;
- chorób autoimmunologicznych – pacjenci zmagający się z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów, powinni zrezygnować z zabiegu ze względu na potencjalne ryzyko zaostrzenia choroby;
- przyjmowania niektórych leków – niektóre leki, np. aminoglikozydy czy środki rozluźniające mięśnie, mogą powodować zwiększone ryzyko działań niepożądanych po wstrzyknięciu toksyny botulinowej.
Przed rozpoczęciem leczenia bruksizmu toksyną botulinową kluczowe jest odbycie szczegółowej konsultacji z doświadczonym specjalistą. Lekarz oceni ogólny stan zdrowia pacjenta, przeanalizuje jego historię medyczną oraz rozważy potencjalne ryzyko i korzyści związane z terapią.