AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Egzema na dłoniach

Egzema na dłoniach to zespół uczuleniowych lub niealergicznych chorób skóry o podłożu zapalnym (atopowe zapalenie skóry), a nie związanym z infekcjami, pojawiający się na obszarze dłoni. Najczęściej egzemie towarzyszą obrzmienia, świąd i zaczerwienienie naskórka oraz warstwy brodawkowej skóry właściwej. Choroba przebiega etapowo. Najpierw pojawiają się czerwone krostki, potem pękające pęcherzyki, a następnie nadżerka. Potem miejsca dotknięte chorobą pokrywają zaschnięte, żółtawe strupy – pozostałość po ropnej wydzielinie. Inne konsekwencje tej choroby to: obrzęki, liszaje, świąd, zmiany kolorystyczne skóry. Egzema dzieli się na egzogenną i endogenną. W przypadku egzemy na dłoniach mamy do czynienia z pierwszym typem (zwanym też egzemą kontaktową), która zwykle dotyka wrażliwych partii. Ten rodzaj może dotyczyć nie tylko skóry na dłoniach, ale łokciach i powiekach.

Egzema na dłoniach – przyczyny, objawy

Przyczyn egzemy na dłoniach jest wiele. Niegdyś utrzymywano, że przyczyną może być nadmierna higiena, stąd rozwój AZS w krajach uprzemysłowionych. Dziś przeważa pogląd, że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie lub wywołane przez alergie, zaburzenia immunologiczne oraz kontakt z substancjami drażniącymi i uczulającymi. Dodatkowo przyczyną egzemy na dłoniach mogą być: stres, zła dieta i nieodpowiednia higiena. Choroba, choć nieprzyjemna, nie jest zaraźliwa. Dotyka często dzieci, a przede wszystkim dziewczynki. Z uwagi na swój charakter może być przyczyną fobii społecznych i zaburzeń psychologicznych.

Egzema na dłoniach – terapia

Egzema na dłoniach należy do chorób przewlekłych i wymagających stałej terapii. Nie ma też na nią jednego skutecznego sposobu. Podstawą staje się odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kremów lub emulsji nawilżających i natłuszczających skórę. Ponadto stosuje się naprzemiennie opatrunki suche i mokre, połączone z terapią miejscową (maści steroidowe, redukcyjne, preparaty  z glikokortykosteroidami). Sprzymierzeńcami w walce z egzemą dłoni są również: właściwa dieta, syntetyczne detergenty oraz ubiór (w przypadku egzemy na dłoniach zaleca się noszenie przewiewnych, bawełnianych rękawiczek).

Polecane zabiegi w leczeniu egzemy na dłoniach:

Konsultacja dermatologiczna

Terapia światłem LED

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki