Skip to main content

Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa to choroba skóry, mogąca współistnieć z łuszczycą zwyczajną. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest pojawianie się krostek o średnicy ok. 2-3 mm, wypełnionych ropą. Objawy mogą występować na całym ciele lub jedynie w określonych obszarach, np. na kończynach lub wyłącznie dłoniach i stopach. Jak inne odmiany choroby, łuszczyca krostkowa nie jest w pełni uleczalna, jednak można znacznie złagodzić jej objawy.

Łuszczyca krostkowa – przyczyny

Przyczyny występowania łuszczycy krostkowej nie są do końca znane. Na jej pojawienie się mogą mieć wpływ czynniki takie, jak zażywanie antybiotyków, stosowanie kortykosteroidów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także antydepresanty, niewłaściwa dieta, używki, infekcje, niektóre maści i kremy, żółtaczka, infekcje, działanie promieni słonecznych, a nawet ciąża.

Łuszczyca krostkowa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycy krostkowej są pojawiające się na skórze niewielkie, ropne krostki barwy czerwonej, różowej bądź brązowej. Zwykle mają średnicę ok. 2-3 mm i występują razem z rumieniem. Pokrywa je szarawa łuska martwego naskórka. Czasem zmiany te ujawniają się razem z symptomami łuszczycy zwyczajnej, jednak mogą również zwiastować jej wystąpienie.

Łuszczyca krostkowa – rodzaje

Rodzaje łuszczycy krostkowej wyróżnia się według wyglądu symptomów oraz miejsca ich występowania. Jeśli zmiany powstaną na całym ciele, odmianę tę nazywa się ujawnioną. Jest ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ krostki mogą m.in. utrudniać oddychanie. W jej przypadku występować mogą również nudności, bóle głowy i stawów, dreszcze oraz gorączka. Do innych odmian należą m.in.:
Łuszczyca obrączkowata – charakteryzująca się zmianami o ciemnym zabarwieniu i średnicy 30-50 cm, otoczonymi krostkami
Krostkowe zapalenie skóry kończyn – schorzenie to objawia się w obrębie paliczków oraz wokół paznokci, może skutkować utratą ich płytki
Łuszczyca krostkowa na dłoniach i stopach – zwykle krostkom towarzyszy ból, obrzęk i zaczerwienienie. Typ ten najczęściej dotyka osoby w okolicach 50-60 r.ż.

Łuszczyca krostkowa – leczenie

Leczenie choroby, choć nie umożliwia pozbycia się jej całkowicie, pozwala na znaczne złagodzenie objawów. Stosowane przy łuszczycy krostkowej leki to głównie glikokortykosteroidy czy wspomagający pracę układu immunologicznego metotreksat, ale też cyklosporyna i retinoidy. Dodatkowo stosuje się preparaty na bazie witaminy D3 i dziegciu oraz zawierające substancje keratolityczne, a więc o działaniu złuszczającym.Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w kwasy Omega-3. Często zaleca się też leczenie światłem, tzw. fototerapię.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy krostkowej:

Terapia światłem LED

Konsultacja dermatologiczna

0