Skip to main content

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe stanowi jedną z najczęstszych przyczyn łysienia, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Postęp schorzenia uzależniony jest od poziomu androgenów, czyli hormonów płciowych. Ich nieodpowiednia ilość może skutkować nadmierną utratą włosów. Schorzenie to w większości przypadków uwarunkowane jest genetycznie i dziedziczone po przodkach.

Łysienie androgenowe przyczyny

Przyczyną łysienia androgenowego jest niewłaściwa reakcja organizmu na obecność testosteronu, a także zaburzenia jego poziomu, a dokładniej pochodnej tego hormonu, jakim jest dihydrotosteron. Ma on znaczny wpływ na osłabienie mieszków włosowych, a w efekcie powoduje ich całkowity zanik. Z tego względu proces wzrostu nowych włosów jest znacznie opóźniony, by wraz z postępowaniem schorzenia, zostać całkowicie zredukowany.

Łysienie androgenowe objawy

Podstawowym objawem łysienia androgenowego jest nadmierna utrata włosów, jednak typ ich wypadania można określić jako niebliznowaciejący. Charakterystyczne w łysieniu androgenowym jest zjawisko cofania się linii włosów na czole. W niektórych przypadkach łysienie rozpoczyna się od części ciemieniowej głowy i z tego miejsca rozprzestrzenia się dalej. Symptomy schorzenia mogą wystąpić nawet w bardzo wczesnych latach życia, już w okresie nastoletnim czy dziecięcym.

Łysienie androgenowe leczenie

Występowanie łysienia androgenowego diagnozuje się przez wykonanie badania – biopsji, która polega na badaniu wycinka tkanki skórnej głowy oraz znajdujących się w niej mieszków włosowych.  Leczenie odbywa się poprzez stosowanie preparatów hamujących wydzielanie dihydrotestosteronu. Bezpośrednio na powierzchnię głowy aplikuje się preparat stymulujący pracę mieszków włosowych. Pomocne w leczeniu schorzenia są także zabiegi mezoterapii igłowej, a także laserowe pobudzenie mieszków. W celu łagodzenia skutków choroby można zastosować przeszczep włosów.

Polecane zabiegi w leczeniu łysienia androgenowego:

SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0