Skip to main content

Plastyka uszu

Plastyka uszu, zwana otoplastyką, to grupa zabiegów chirurgicznych, mających na celu zmianę kształtu małżowin usznych w zależności od potrzeb pacjenta (zmniejszenie, korekta odstających małżowin, likwidacja asymetrii, poprawa zdeformowanych płatków). Terapia może obejmować całe uszy lub ich część. To jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, wykonywany też często u dzieci, które ukończyły siódmy rok życia. Operacje przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, z dodatkowym podaniem leków sedatywnych. Czasami, zwłaszcza u małych dzieci, stosuje się znieczulenie ogólne. Korekcja uszu zaczyna się od przecięcia skóry na tylnej powierzchni małżowiny usznej, następnie specjalista przeprowadzający zabieg odsłania chrząstki. W trakcie zabiegu modeluje chrząstkę małżowiny i stosuje szwy stabilizujące jej kształt. Następnie zszywa ranę skórną i zakłada opatrunek.

Plastyka uszu  – przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu kwalifikowane są osoby spełniające odpowiednie kryteria pod względem zdrowotnym. Decyzję o dopuszczeniu do zabiegu podejmuje lekarz specjalista, podczas jednej z pierwszych wizyt. Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu mają obowiązek:

1.Przed zabiegiem odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi (dwa tygodnie wcześniej),

2.Na dwa tygodnie przed operacją i sześć tygodni po niej zrezygnować z palenia tytoniu i spożywania alkoholu,

3.Na dwa tygodnie przed zabiegiem zrezygnować z ekspozycji skóry na promieniowanie UV,

4.Przed zabiegiem przyjmować Rutinoscorbin lub Aescin (około 14 dni),

5.W dniu zabiegu przyjść do kliniki na czczo i bez makijażu.

Przed zabiegiem należy też zazwyczaj wykonać niezbędne badania, do których należą m.in.: morfologia i płytki krwi, OB, jonogram, glukoza, wskaźniki krzepnięcia APTT oraz ONR, HBS-antygen i HCV-przeciwciała.

Plastyka uszu – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, także i plastyka małżowin usznych nie zostanie przeprowadzona u kobiety w okresie ciąży i laktacji, jak również podczas menstruacji. Poza tym istnieją inne przeciwwskazania do terapii: choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, infekcje skórne (bakteryjne, wirusowe), epilepsja, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, opryszczka, antybiotykoterapia.

Plastyka uszu – zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu plastyki uszu pacjent podlega hospitalizacji zwykle przez jedną dobę. Tymczasowymi konsekwencjami zabiegu są obrzęk i zaczerwienienia, które ustępują zwykle po kilkunastu dniach. Szwy i opaskę uciskową usuwa się po dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu. Chrząstka małżowiny zazwyczaj przebudowuje się od dwóch do pięciu miesięcy, po których pacjent zaczyna zauważać pełen efekt. Przez kolejne trzy miesiące należy prowadzić mniej intensywny tryb życia, nie uprawiać sportów kontaktowych i unikać opalania

. Pacjent po zabiegu może odczuwać niewielki ból, który z czasem mija. Po tygodniu od zabiegu pacjent przychodzi do kliniki na wizytę kontrolną, a przez kolejnych kilka tygodni musi chronić uszy przed urazami.

0