Skip to main content

Pryszcze bakteryjne

Pryszcze bakteryjne – przyczyny powstawania

Pryszcze bakteryjne to zwykle objaw bakteryjnego zakażenia skóry. Pojawiają się na ciele bez względu na wiek oraz płeć. Na pojawienie się pryszczy bakteryjnych najbardziej są narażone osoby, które nie stosują odpowiedniej higieny osobistej. Powstawanie pryszczy bakteryjnych ma także związek z samodzielnym wyciskaniem pryszczy oraz roznoszeniem bakterii po skórze twarzy lub pleców. Na bakteryjne zakażenie skóry są narażone również osoby, które mają osłabiony układ odpornościowy. Pryszcze bakteryjne mogą powstawać także jako efekt źle oczyszczonych ran.

Pryszcze bakteryjne – rodzaje

Pryszcze bakteryjne oznaczają zakażenie skóry, które ze względu na rodzaj bakterii można podzielić na:

zakażenia ropne

gronkowce

paciorkowce

różycę

łupież rumieniowy

promienicę

W przypadku pojawienia się na ciele jakichkolwiek pryszczy, należy zgłosić się do dermatologa, który zleci dokładne badania w celu rozpoznania bakterii. Stosowanie maści lub leków bez poprzedniej wizyty u lekarza może zaognić zakażenie.

Pryszcze bakteryjne – leczenie

Leczenie pryszczy bakteryjnych zależy od rodzaju zakażenia skóry. Zazwyczaj polega na leczeniu farmakologicznym i przyjmowaniu przez Pacjenta antybiotyków. Specjalista może także zalecić stosowanie maści na zmienione obszary skóry. Bardzo istotna jest pielęgnacja skóry – należy przemywać ją wodą i chronić przed zanieczyszczeniami.