Skip to main content

Przepuklina pępkowa w ciąży

Przepuklina pępkowa to najczęściej spotykany rodzaj przepukliny brzusznej, na jaki narażone są kobiety w ciąży. Zazwyczaj pojawia się w okolicach trzeciego trymestru i dotyczy przede wszystkim kobiet z nadwagą, a także tych, które w przeszłości miały cesarskie cięcie lub przeszły inną operację. Występowanie przepukliny to skutek utraty wytrzymałości włókien kolagenowych powodowany przez rozwijający się płód, który naciskając na ściany brzucha, wywołuje zbytnie rozciągnięcie się powłok brzusznych, wypychając przy tym przepuklinę. Przepuklina objawia się przez utworzenie charakterystycznego guzka oraz bóle w miejscu schorzenia. Zazwyczaj wystąpienie tego schorzenia nie prowadzi do zaburzeń rozwoju płodu. Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny pępkowej jest operacja, której przeprowadzenie odbywa się po ciąży.

Przepuklina pępkowa w ciąży – objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami przepukliny pępkowej w ciąży są uczucie dyskomfortu i bólu w okolicach pępka, w którym tworzy się uwypuklenie w postaci guzka.

Przepuklina pępkowa w ciąży – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną przepukliny pępkowej w ciąży jest nadmierne rozciągnięcie powłok brzusznych. Rozwijający się płód, napierając na ściany brzucha, oraz intensywnie zachodzące zmiany hormonalne powodują, że włókna kolagenowe stają się coraz mniej wytrzymałe. Skutkiem tego jest uwypuklenie się przepukliny. Na pojawienie się przepukliny pępkowej w ciąży narażone są szczególnie kobiety po cesarskim cięciu, przebytych operacjach oraz panie zmagające się z nadwagą.

Przepuklina pępkowa w ciąży – leczenie

W przypadku kobiet ciężarnych stosowane jest leczenie zachowawcze, m.in. poprzez ograniczenie do minimum wysiłku fizycznego oraz noszenie specjalnych opasek zapobiegających uwypuklaniu się przepukliny. Głównym celem leczenia jest zahamowanie dalszego rozwoju schorzenia. Jedyną skuteczną metodą usunięcia przepukliny jest leczenie operacyjne, które wykonuje się po porodzie.

0