Skip to main content

Przepuklina piersiowa

Przepuklina piersiowa – informacje podstawowe

Do przepukliny piersiowej, a konkretnie przepukliny odcinka piersiowego kręgosłupa, dochodzi w przypadku uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego i przemieszczenia jądra miażdżystego na przebiegu kręgów piersiowych (Th1-Th12). To stosunkowo rzadko występujący rodzaj przepukliny kręgosłupa, objawiający się charakterystycznym, promieniującym wzdłuż żeber bólem odcinka piersiowego, który jest konsekwencją ucisku na nerwy lub rdzeń kręgowy. Leczenie schorzenia obejmuje zazwyczaj fizykoterapię i kinezyterapię.

Przepuklina piersiowa – przyczyny

Przyczyną powstawania przepukliny piersiowej jest zazwyczaj uszkodzenie kręgu lub przeciążenie odcinka kręgosłupa. Szczególnie narażeni na jej wystąpienie są pacjenci cierpiący na choroby kręgosłupa, wady postawy oraz po przebytych urazach mechanicznych. Zwiększonym ryzykiem objęte są też osoby z siedzącym trybem życia, ludzie w podeszłym wieku oraz pracownicy fizyczni.

Przepuklina piersiowa – objawy

Charakterystycznymi objawami przepukliny piersiowej są promieniujący wzdłuż żeber ból oraz ból odczuwalny pomiędzy łopatkami. Nasilają się one zazwyczaj w trakcie czynności, takich jak kaszel czy kichanie. W przypadku poważniejszych odmian choroby mogą wystąpić problemy z oddychaniem oraz oddawaniem moczu i stolca, a także zaburzenie czucia i osłabienie mięśni kończyn dolnych.

Przepuklina piersiowa – leczenie

Leczenie przepukliny piersiowej wymaga długotrwałej rehabilitacji, która obejmuje farmakoterapię, fizykoterapię oraz kinezyterapię. Najczęściej stosowane jest dawkowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Szczególnie istotne są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których celem jest skorygowanie ustawienia krążka międzykręgowego, zlikwidowanie dolegliwości i przywrócenie pełnej ruchomość kręgosłupa, a także wzmocnienie osłabionych mięśni. W przypadku, gdy metody te okazują się niewystarczające, wykonywany jest zabieg chirurgiczny.

0