Skip to main content

Przepuklina uwięźnięta

Przepuklina uwięźnięta – informacje podstawowe

Przepuklina uwięźnięta to schorzenie, do którego dochodzi w sytuacji, gdy zawartość przepukliny zostaje uwięziona – zakleszczona. Zazwyczaj dotyczy jelita cienkiego i prowadzi do zaburzeń w ukrwieniu narządu i przesuwaniu treści jelitowej. Charakteryzuje się objawami związanymi z niedrożnością jelit oraz silnymi bólami w miejscu zwyrodnienia. Największe prawdopodobieństwo jej wystąpienia obejmuje niemowlęta i osoby starsze. Przepuklina uwięźnięta jest przepukliną nieodprowadzalną i wymaga leczenia operacyjnego.

Przepuklina uwięźnięta – objawy

Przepuklina tworzy się na skutek osłabienia ścian brzucha oraz przerwania ich powłok, w wyniku czego dochodzi do przemieszczenia narządów poza ich fizjologiczne położenie. Do uwięźnięcia przepukliny dochodzi, gdy treść worka przepuklinowego (najczęściej jelito), który wydostaje się przez wrota przepukliny, zostaje zaciśnięta. Uniemożliwia to odpowiednie przemieszczanie się treści jelitowej i ukrwienie narządu.

Przepuklina uwięźnięta – przyczyny

Charakterystycznymi objawami dla przepukliny uwięźniętej są silne bóle brzucha, w szczególności w okolicach zwyrodnienia oraz uwidocznienie się i zaczerwienienie guzka przepuklinowego. Towarzyszyć im może podwyższona temperatura ciała chorego. Mogą pojawić się nudności i wymioty oraz inne symptomy związane z niedrożnością jelit, jak wzdęcia, zaparcia czy problemy z wydalaniem stolca, a także leukocytoza i tachykardia.

Przepuklina uwięźnięta – leczenie

W przypadku wystąpienia przepukliny uwięźniętej konieczne jest leczenie chirurgiczne. Celem operacji jest odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego do jamy otrzewnej. Inny, mniej inwazyjnym sposób to wykonanie zabiegu metodą laparoskopową. Nieleczona przepuklina uwięźnięta jest niebezpieczna ze względu na skutki – może prowadzić do martwicy narządu, perforacji czy zapalenia otrzewnej.

0