Skip to main content

Przepuklina w ciąży

Ciąża jest jednym z czynników, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny, ponieważ powoduje podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej oraz nadmierne rozciągnięcie powłok brzusznych, a w konsekwencji ich osłabienie. Najczęstszym rodzajem przepukliny, występującym u kobiet w ciąży, jest przepuklina pachwinowa oraz pępkowa. Ryzyko wystąpienia przepukliny w ciąży wzrasta, jeśli kobieta zachodziła w przeszłości w ciążę, a także jeśli ma blizny, na przykład po cesarskim cięciu oraz w przypadku nadwagi.

Przepuklina w ciąży – objawy

Niektóre przepukliny nie powodują żadnych odczuwalnych objawów. Inne powodują ból, który nasila się podczas leżenia, po dotknięciu, przy wypróżnianiu lub na skutek schylania się, kichania, kaszlu bądź intensywnego śmiania się. Innymi objawami są wymioty, nudności i problemy z wypróżnianiem. Wraz z rozwojem ciąży i wzrostem masy ciała objawów może być więcej i mogą być bardziej odczuwalne.

Przepuklina w ciąży – konsekwencje

Przepuklina w ciąży nie powoduje żadnych zmian w organizmie dziecka i w większości przypadków nie utrudnia porodu – ciąża kończy się porodem naturalnym. Zdarza się jednak, że na skutek komplikacji, związanych na przykład z dużym rozmiarem ruptury, konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Przepuklina, która może okazać się groźna, jest zazwyczaj bolesna. Tak samo jak w przypadku innych przepuklin, nieleczona może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Nastąpić może m.in. zatrzymanie dopływu krwi do innych narządów.

Przepuklina w ciąży – leczenie

Najczęściej zalecanym postępowaniem jest spokojna obserwacja przepukliny, unikanie dźwigania, wysiłku fizycznego oraz ciężkich pokarmów. W okresie ciąży przepukliny nie leczy się operacyjnie. Jeśli wymaga zabiegu, wykonuje się go dopiero po porodzie, gdy kobieta wróci do pełnej sprawności tj. po 3-6 miesiącach. W ostateczności operację przeprowadza się podczas drugiego trymestru. Niewskazane jest także stosowanie leków przeciwbólowych.

0