Rozstępy to uszkodzenia skóry, mające postać różowych lub białych, podłużnych pasemek. Częściej problem dotyka kobiet (uda, brzuch), ale nierzadko na tę przypadłość cierpią też mężczyźni, zwłaszcza wykonujący ćwiczenia w celu rozbudowy muskulatury ciała. Rozstępy u mężczyzn pojawiają się głównie na plecach i łydkach. Zmiany mogą być też następstwem intensywnego rozwoju, przytycia lub wahań hormonalnych. Badania wykazały także, że są dolegliwością w dużym stopniu dziedziczną.

Rozstępy na łydkach – zapobieganie, terapia

W przypadku pojawienia się rozstępów na łydkach, wskazana jest kuracja nawilżającymi kosmetykami i preparatami o specjalnym składzie (np. witaminy A, E i C, kolagen, związki krzemu czy kwasy fenolowe). Skutecznymi sposobami na usuwanie rozstępów i blizn są zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: światłolecznictwo LED, terapia medycznym CO2, stosowanie osocza bogatopłytkowego czy też mezoterapii igłowej. Profilaktycznie warto też wykorzystać masaże.

Rozstępy na łydkach –  skuteczne leczenie

Najlepsze efekty zabiegów na rozstępy daje terapia światłem lasera (frakcyjnego, Discovery Pico czy Mosaic). Wiązka laserowa stymuluje produkcję włókien kolagenowych, które uległy atrofii, co przyspieszyło tworzenie się różowych, a następnie białych pęknięć. Laser działa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne. Wskazane jest łączenie tej metody z kuracją dermokosmetyczną i ujędrniającymi skórę masażami.