Skip to main content

Rozstępy u nastolatków

Rozstępy to forma uszkodzenia skóry, mająca postać wrzecionowatych, różowych lub białych pasemek. Zwykle kojarzone z kobietami w ciąży, są, niestety, defektem dotykającym szerszej grupy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Często pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania, kiedy delikatna skóra, nie mogąc nadążyć za wzrostem mięśni i tkanki tłuszczowej, po prostu pęka. U dziewcząt rozstępy występują zwykle na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach, u chłopców na plecach i w okolicach bicepsów.

Rozstępy u nastolatków – zapobieganie, terapia

Rozstępy skórne, będące również następstwem zaburzeń hormonalnych, można leczyć preparatami zawierającymi witaminy A, E i C, kolagen, związki krzemu czy kwasy fenolowe. Należy też cały czas nawilżać ciało, jak również stosować koliste masaże i drenaż limfatyczny, uelastyczniający skórę. Innymi sposobami usuwania rozstępów są zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: leczenie światłem LED, terapia dwutlenkiem węgla czy też mezoterapii. Najskuteczniej jednak leczy się rozstępy światłem lasera (frakcyjnego, Discovery Pico czy Mosaic).

Rozstępy u nastolatków – skuteczność leczenia

W przypadku młodych ludzi rewitalizacja skóry następuje szybko, dlatego nawet niemedyczne sposoby leczenia rozstępów mogą być efektywne. Gdy jednak problem jest poważniejszy, zaleca się laseroterapię. Laser pobudza produkcję włókien kolagenowych, które uległy uszkodzeniu, co spowodowało rozstępy. Należy jednak pamiętać, że zbyt daleko posunięte zmiany skórne są trudne do całkowitego wyleczenia, dlatego warto zadbać o skórę już w okresie młodzieńczym.

 

0