Menu

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, inaczej nazywana botoksem lub jadem kiełbasianym, to bakteryjna egzotoksyna, która w medycynie estetycznej stosowana jest przede wszystkim w celu wygładzenia bruzd i zmarszczek, poprzez zahamowanie możliwości kurczenia się wybranego mięśnia.

Toksyna botulinowa – działanie

Toksyna botulinowa może występować w kilku typach, oznaczonych literami od A do H, spośród których tylko niektóre stosuje się u ludzi, a część wyłącznie w weterynarii. Pozostałe najczęściej wykazują zbyt silną toksyczność, żeby można je było z powodzeniem stosować w jakichkolwiek zabiegach na żywym organizmie. W medycynie estetycznej stosuje się toksynę botulinową Typu A, przede wszystkim w celu:
Wygładzania bruzd zmarszczek – również w delikatnej okolicy powiek
Zapobiegania procesom starzenia – toksyna paraliżuje mięśnie, dzięki czemu w obszarze zabiegowym nie tworzą się zmarszczki
Usuwania problemu nadmiernego pocenia – iniekcje z toksyny botulinowej na nadpotliwość stosuje się przede wszystkim w obszarze dłoni, pach i stóp.
Z kolei drugi typ toksyny botulinowej stosowany u ludzi, czyli typ B, wykorzystuje się głównie w leczeniu kręczu szyi, inaczej dystonii szyjnej.
Działanie toksyny botulinowej nie ogranicza się więc wyłącznie do zabiegów medycyny estetycznej. Co więcej, stosuje się ją również jako środek na:
zeza
bruksizm (patologiczne tarcie zębami)
nieprawidłowe ruchy – zarówno kończyn, jak i np. głowy, szyi czy podniebienia
problemy z układem pokarmowym – w tym zaburzenia połykania,
różnego typu dystonie, porażenia i niedowłady.

Toksyna botulinowa – efekty

Toksyna botulinowa, blokując efekty działania acetylocholiny, a tym samym uniemożliwiając skurcz mięśnia, pozwala cieszyć się gładką skórą przez ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Podobnie sytuacja wygląda w leczeniu botoksem nadpotliwości oraz bruksizmu.
W przypadku zabiegu toksyną botulinową cena zależy głównie od typu procedury, a także gabinetu. Choć same iniekcje należą do bezpiecznych, należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza.

Polecane zabiegi z użyciem toksyny botulinowej:

Azzalure