Skip to main content

Żylaki na łydkach

Żylaki łydek to bardzo niekomfortowa i zwykle bolesna przypadłość, przybierająca postać sinawych wypukłości wzdłuż żył na skórze. Choroba polega na wadliwym funkcjonowaniu zastawek żylnych, które powodują wracanie się krwi płynącej do serca i w efekcie do znacznego rozszerzania się naczyń. Skłonność do patologicznego rozszerzania się naczyń żylnych jest często uwarunkowana genetycznie, dlatego trzeba zadbać o profilaktykę i mieć świadomość tego, że ciąża, niewłaściwa dieta, nadwaga, praca stojąca, urazy czy prace fizyczne podwyższają ryzyko występowania żylaków na łydkach.

Żylaki na łydkach – zapobieganie

Osoby podatne na występowanie żylaków powinny zadbać jak najszybciej o to, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zmian. Istotna jest kontrola masy ciała, odpowiednia dieta (produkty z błonnikiem, owoce, herbaty ziołowe, unikanie słodyczy i kawy), ćwiczenia, odpoczynek z nogami na wysokości bioder, stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów na łydkach zalecane są preparaty z heparyną, biokosmetyki czy zioła. Osobom cierpiącym na żylaki nóg zaleca się też noszenie specjalnego obuwia (bez obcasów) i rajstop uciskowych.

Żylaki na łydkach – leczenie

Poważny problem wymaga ingerencji chirurgicznej. Żylaki likwiduje się podczas zabiegu skleroterapii. Polega na wprowadzeniu do rozszerzonych naczyń żylnych leku, który powoduje zwłóknienie żyły i jej całkowity zanik. Dziś jednak częściej stosuje się metody laserowe. Jedną z najskuteczniejszych form leczenia żylaków nóg jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu żylaków. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym nie wymaga pobytu w szpitalu i daje właściwe rezultaty nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach.

 

0