Skip to main content

Zylaki w młodym wieku

Żylaki w młodym wieku – informacje wstępne

Żylaki to nieestetyczna i bolesna przypadłość w postaci sinych wypukłości skóry wzdłuż żył. Kojarzone głównie z dolegliwością nóg, są w istocie problemem, który może wystąpić w różnych częściach ciała (odbyt, ręce, powrózki nasienne). Powstają w wyniku niewłaściwego funkcjonowania zastawek żylnych, które zaburzają ruch krwi i prowadzą do jej cofania się, a w efekcie do widocznego rozszerzania się żył. Ponieważ to choroba głównie dziedziczna, nie zawsze o jej pojawieniu się decyduje wiek. Wiele młodych osób choruje na żylaki (żylaki na nogach u młodych dziewcząt czy powrózka nasiennego u chłopców).

Żylaki  w młodym wieku – zapobieganie

W profilaktyce tej choroby istotna jest aktywność ruchowa (spacery, pływanie, jazda na rowerze). Warto też pamiętać o odpowiednim odpoczynku czy masażach. Kluczowymi sprawami są też dieta i przemiana materii, warto zatem spożywać dużo produktów zawierających antyoksydanty. Można też stosować żele i maści antyzakrzepowe. Badaniem, dzięki któremu można zdiagnozować problemy układu tętniczo-żylnego, jest specjalne USG, tzw. USG Dopplera. Warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego zawodu w przyszłości, gdyż niektóre rodzaje pracy sprzyjają rozwojowi żylaków.

Żylaki w młodym wieku – leczenie

W przypadku narastającego problemu leczenie zachowawcze nie wystarczy – niezbędna jest ingerencja chirurga. Medycyna wykorzystuje w terapii żylaków skleroterapię, metody radiochirurgiczne, laserowe czy parowe. Wśród nich najskuteczniejsza jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu żylaków. Odpowiednio wczesne zlikwidowanie problemu zmniejsza ryzyko nawrotów, a nowoczesne zabiegi są bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymagają hospitalizacji.