Skip to main content

Zylaki wewnętrzne

Żylaki wewnętrzne to takie, które powstają wewnątrz organizmu i nie są widoczne na zewnątrz. Szczególnie często terminu tego używa się w stosunku do hemoroidów, choć także wobec żylaków przełyku czy narządów rodnych (np. macicy). W przypadku dolegliwości wewnętrznej najbardziej charakterystycznym objawem są krwawienia z odbytu i świąd (hemoroidy) lub krwotoki i wymioty (żylaki przełyku). Z kolei żylaki macicy objawiają się uporczywym bólem w dole brzucha, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Żylaki wewnętrzne – leczenie zachowawcze

Istotna w profilaktyce i terapii żylaków przełyku jest dieta – chory powinien spożywać produkty łatwe do przełknięcia, czyli musy, papki i zupy. Należy także unikać alkoholu, pieczywa pełnoziarnistego, mocnych kaw i herbat, grubych makaronów i kasz, surowych owoców, wszystkich roślin strączkowych. W przypadku hemoroidów ulgę przynoszą nasiadówki i ciepłe kąpiele. Warto stosować także czopki, kremy lub maści dostępne w aptece. Łagodząc objawy żylaków odbytu czy żylaków macicy, często stosuje się preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca, który zwiększa napięcie naczyń krwionośnych i działa przeciwzapalnie.

Żylaki wewnętrzne – leczenie chirurgiczne

Żylaki przełyku leczy się, stosując farmaceutyki obkurczające, które można wstrzyknąć już podczas badania endoskopowego. Następne zabiegi wykonuje się w odstępie kilku dni, tygodni czy miesięcy, aż do całkowitego wyleczenia. Inną metodą terapii jest gumkowanie żylaków przełyku. Hemoroidy leczy się z kolei skutecznie naświetlaniem patologicznych zmian guzków krwawniczych światłem lasera. W przypadku żylaków macicy dobre wyniki daje zarówno skleroterapia, jak i laseroterapia.

0